Listeye rağmen 31. Avrasya Maratonu´nda kürsüye çıktı

İstanbul´da gerçekleştirilen 31. Avrasya Maratonu´na katılan Hataylı Milli Atlet Nilay Esen,15 kilometre yarış için 30 TL katılım ücreti yatırdığı halde listede adı çıkmayınca, zorunlu olarak 42 kilometre koştu.

Listeye rağmen 31. Avrasya Maratonu´nda kürsüye çıktı
A+ A-

 

 

İstanbul'da gerçekleştirilen 31. Avrasya Maratonu'na katılan Hataylı Milli Atlet Nilay Esen,15 kilometre yarış için 30 TL katılım ücreti yatırdığı halde listede adı çıkmayınca, zorunlu olarak 42 kilometre koştu. Milli Atletizm Takımı Antrenörü Mecit Ölçer, Yarışma komitesi üyeleri hata olduğunu, Nilay Esen'in ancak 42 kilometreye katılabileceğini söylediler. Nilay ile konuştuk. Nilay, 'Ben buraya Hatay adına yarışmaya geldim. Ne olursa olsun koşacağım' dedi.

Tüm hazırlıklarımızı 3 aydır 15 kilometreye göre yapmıştık. Nilay gücünün üzerinde performans sergileyerek kürsüye çıkmayı başardı. Böylece ikinci kez milli atletler Bahar Doğan ve Lütfiye Kaya'nın ardından Avrasya Maratonu'nda bronz madalya kazandı.14 Kasım Cumartesi günü İstanbul Kuruçeşme Parkuru'nda Avrupa Kros Seçmelerine katılacaklarını ifade eden Ölçer, ''Nilay'ın seçmeleri kazanarak 13 Aralık Pazar günü İrlanda'nın Dublin kentinde yapılacak Avrupa Kros Şampiyonası'na gideceğine inanıyorum''dedi.

 
Nilay Esen, şunları söyledi: 15 kilometreye göre hazırlandığım halde 42 kilometre koşabileceğimi söylediler. Kabul ettim. Parkur inişli ve çıkışlı olduğu gibi yağmur ile hayli ağırlaştı. Buna rağmen 42 kilometreyi 2 saat 54 dakika 51 saniye ile üçüncü tamamladım. Olimpiyat Barajı 2 saat 42 dakika. Bunu aşacağıma inanıyorum. İstanbul'a giderken yardım ve destek istediğimiz tüm kurumlar bizlere kapılarını kapattılar. Ama madalya kazanınca aynı insanların medya karşısında bizim yanımızda yer almaları çelişki ve üzüntü verici. İstanbul'a gidiş-dönüş ulaşım konusunda destek olan TEDAŞ Müessese Müdürü ve Spor Kulübü Başkanı İlhan Karabulut'a teşekkür ederiz. Atletizm, araç-gereç, malzeme, ayakkabı, sağlık, beslenme, vitamin haplarıyla pahalı bir spor. Dar gelirli aile çocukları olarak bu eksikleri gidermede zorlanıyoruz. Dileğimiz bundan sonra bize sağlanacak katkıların hazırlık döneminde artması.'' Esen, ailesine, antrenörüne ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda (BESYO) öğretmen ve öğrenci arkadaşlarına verdiği sözde durduğu için de mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Nilay Esen Avrasya Maratonu'nda 2 yıl önce 15 kilometrede üçüncülük, geçen yıl da Belgrad'da Balkan Şampiyonluğu bulunuyor. 31. Avrasya Maratonu'nda ise 42 kilometrede üçüncül oldu.