Judonun Altın Kızı Sümeyye

Judo Bayanlar Dünya Kupası müsabakalarında 48 kg.´da yarışan milli sporcumuz Sümeyye Akkuş, rakiplerini tek tek yenerek altın madalyaya uzandı.

Judonun Altın Kızı Sümeyye
A+ A-

Sofya'nın Altın Kızı Sümeyye Akkuş

 
 
 
          Judo Büyük Bayanlar Dünya Kupası 29-30 Ocak 2011 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya kentinde ve Büyük Erkekler Dünya kupası da yine aynı tarihlerde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapıldı.

         Bulgaristan ve Gürcistan’da yapılan Judo Dünya Kupası müsabakalarının ilk günü  Sofya’dan altın madalya haberi geldi. Judo Bayanlar Dünya Kupası müsabakalarında 48 kg.’da yarışan milli sporcumuz Sümeyye Akkuş, rakiplerini tek tek yenerek altın madalyaya uzandı.

 
        Sırasıyla isviçre’li, Rus ve Ermeni rakiplerini yenerek yarı finale kalan milli sporcumuz, yarı finalde israil’li rakibi Roni Schwarcz’ı mağluıp etti ve finale adını yazdırdı.
 

         Final maçında oldukça istikrarlı bir tablo çizen Sümeyye Akkuş, Ukrayna’lı sporcu Maryna Chernyak’ı saf dışı bırakarak altın madalyanın sahibi oldu.
 

         Bayanlar Dünya Kupasında mindere çıkan diğer sporcularımızdan Ayşe Saadet Arca (48 kg) ilk maçında Rus rakibini yenmesine rağmen ikinci maçında Belarus’lu rakibi Volha Leshchanka’ya mağlup olunca kupadan elenmiş oldu.
 
        52 kg.’da mindere çıkan milli sporcumuz Aynur Samat ise ilk iki maçında Slovak ve Romen rakiplerini yenmesine rağmen üçüncü maçında Arnavut rakibine yenilince repesaj maçlarına kaldı. Repesaj maçında Ukrayna’lı Mariia Buıok’a yenilen Aynur, dünya kupasını yedinci sırada tamamlamış oldu.
 
        63 kg.’da Selda Karadağ Amerika’lı rakibini yenmesine rağmen ikinci maçında Ukrayna’lı rakibine yenilerek, 57 kg.’da yarışan Nazlıcan Özerler ise yine ilk maçında Alman rakibine yenilerek kupaya erken veda eden diğer isimler oldular.
 
        Gürcistan’da devam eden erkekler dünya kupası müsabakalarının ilk gününde ise 73 kg.’da mücadele eden milli sporcumuz Ömer Yaman Belarus’lu rakibini yendi ancak ikinci maçında Ukrayna’lı rakibine yenilerek repesaj maçlarına kaldı. Burada da İsrail’li rakibine yenilen Ömer, kupayı yedinci sırada tamamladı.
        Aynı sıklette yarışan milli sporcularımız Hasan Yılmaz ve Hasan Vanlıoğlu, 60 kg da yarışan İskender Özkanoğlu, 66 kg da Yarışan Mehmet Durmaz ve H İbrahim Uzun rakiplerine yenilerek kupaya erken veda ettiler.
 

 


Ahmet Sarı ve Gülşah Kocatürk'ten Bronz Madalya

         Judo Dünya Kupası müsabakalarının ikinci ve son gününde  madalyalar geldi. Bu kez hem Sofya hem de Tiflis’ten gelen haberler Gülşah Kocatürk ve Ahmet Sarı ile birlikte bronz madalya kazandı. Judo Bayanlar Dünya Kupası müsabakalarının ilk gününde Altın madalya alan Milli Sporcumuz Sümeyye Akkuş’tan sonra Sofya’daki ikinci madalya haberi de +78 kg.’da mindere çıkan milli sporcumuz Gülşah Kocatürk’ten geldi.


        İlk iki maçında Alman ve İtalyan rakiplerini yenerek müsabakalara iyi başlayan ve yarı finale kalan Gülşah, üçüncü maçında Rus rakibine yenilince finale çıkma şansını yitirmiş oldu. Üçüncülük maçını Fransız rakibi Rebecca Ramanıch’ ile yapan Gülşah, maçı  ippon ile aldı ve  bronz madalyaya uzanmış oldu.
 
        Gürcistan’da yapılan Judo Erkekler Dünya Kupası müsabakalarında ise 81kg.’da yarışan Milli Sporcumuz Ahmet Sarı da  Sırasıyla Gürcü, Yunan ve Ukraynalı rakipleini yenerek yarıfinale çıktı. Yarı finalde bir başka Gürcü rakibi Davit Karbelashvili’ye yenilen Ahmet,  final maçı yapma şansını yitirmiş oldu. Ancak üçüncülük maçında oldukça iyi bir görüntü çizen ve Macar rakibi Krisztian Toth’u ippon ile mağlup eden Ahmet Sarı bronz madalyanın sahibi oldu.
         Sofya’da yapılan müsabakaların son gününde minder çıkan Milli Sporcularımızdan Büşra Katipoğlu (70 kg), Şeyda Bayram (70 kg), Nazmiye Yılmaz (78 kg)  rakiplerine yenilince kupaya erken veda eden isimler oldular.
 
         Tiflis’te mücadele eden Judo Erkek Milli Takımımız da ise ikinci gün yarışan sporcularımızdan Burhan Koçan (100 kg) ilk maçında Gürcü rakibine yenilirken bir diğer sporcumuz Ali Şahin Bilgiç (+100 kg) de Rus rakibine yenilince kupaya erken veda eden isimler oldular.
         Madalya alan mili judocular, 2012 Londra olimpiyatlarına yönelik puan toplama açısından da önemli olan bu dünya kupalarında hanelerine artı puanları yazdırmış oldular. Milli takımlar 31 Ocak Pazartesi günü yurda dönecek.