Judo´da bir ilk

Antalya´da düzenlenen Dünya Judo Takımlar Şampiyonası´nda Türk Milli Takımı bayanlarda üçüncü oldu..

Judo´da bir ilk
A+ A-

ANTALYA'DA İLKE İMZA ATTIK...

Antalya'da düzenlenen Dünya Judo Takımlar Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı bayanlarda üçüncü oldu..

Dilek Sabancı Spor Salonu'nda düzenlenen şampiyonada, ilk turda Japonya'ya yenilerek birincilik şansını yitiren Türkiye, önce Moğolistan'ı, ardından da Fransa'yı mağlup ederek üçüncülüğü elde etti. Yarı finalde Hollanda'ya yenilen Japonya da Brezilya'yı mağlup ederek Türkiye ile birlikte üçüncülüğü paylaştı.

 Fransa ile yapılan üçüncülük mücadelesinde skor 2-2'ye gelince salonda büyük heyecan yaşandı. Son karşılaşmada Türk takımında Belkıs Kaya, Fransız rakibi Eva Bissen ile karşılaştı. Karşılaşmayı Kaya'nın kazanması üzerine salonda büyük sevinç yaşanırken, Kaya ve bazı sporcuların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

 Türk takımı üçüncülük sevincini, takım halinde tribüne giderek seyirciler ve Türk sporcularla paylaştı.

 


 

 
 
 
 
JUDOCULARIMIZ BRONZ MÜCADELESİ VERİYOR...

Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonunun ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenen Dünya Takımlar Judo Şampiyonası, bayanlar kategorisi karşılaşmalarıyla başladı.

Dilek Sabancı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen bayanlar müsabakalarına, eylül ayında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda ilk 8'e giren ülkeler katılıyor.

 


Bayanlar kategorisindeki ilk karşılaşmalarda Türkiye, Japonya'ya yenilerek birincilik şansını yitirdi. Diğer karşılamalarda Fransa Brezilya'yı, Almanya Çin'i, Hollanda ise Moğolistan'ı mağlup etti.

 


İlk karşılaşmalar sonucunda son dörde kalan takımlardan Fransa ile Almanya, Japonya ile de Hollanda eşleşti.

 

 


İlk karşılaşmasını kaybeden Türkiye, ikinci maçında Moğolistan'ı; Brezilya da Çin'i yenerek üçüncülük şansını sürdürdü. Şampiyona statüsüne göre, yarı finale yükselen 4 takımın kendi aralarında yapacağı maçları kazananlar finale yükselecek. Bu maçları kaybedenler ise alttan gelen Türkiye ve Brezilya ile üçüncülük maçı yapacaklar.

 

AÇILIŞ SEREMONİSİ YAPILDI
Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, yaptığı konuşmada, organizasyonun Türkiye'de düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek sporculara başarılar diledi.

Uluslararası Judo Federasyonu Genel Sekreteri Hedi Dhouib ise hakemiyle, sporcusuyla, antrenörüyle başarılı bir şampiyona geçeceğine olan inancını dile getirdi.

Konuşmaların ardından seremoni halk oyunları ekibinin gösteriyle sona erdi.Öte yandan, bayanlar kategorisinde devam eden karşılaşmalarda Fransa'yı yenen Almanya ile Japonya'yı mağlup eden Hollanda finale yükseldi.

Türkiye, üçüncülük maçında Fransa ile karşılaşacak. Diğer üçüncülük maçında ise Brezilya ile Japonya karşılaşacak.