Judo Samsun Grand Prix 2015 Samsun sona erdi

Judo Samsun Grand Prix 2015 Samsun sona erdi

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Samsun Grand Prix, dün beş sıklette yapılan maçlarla sona erdi.Türkiye, organizasyonu Hasan Vanlıoğlu’nun gümüş ve Dilara Lokmanhekim’in bronz madalyası ile kapattı. 68 ülkeden 495 sporcunun üç gün boyunca ter döktüğü organizasyonun son gününde erkeklerde 90, 100 ve +100 kilo ile bayanlarda 78 ve +78 kilo maçları yapıldı.

30 Mart 2015 - 13:20 - Güncelleme: 31 Mart 2015 - 13:23


Judo Samsun Grand Prix 2015 Samsun  sona erdi

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Samsun Grand Prix, dün beş sıklette yapılan maçlarla sona erdi.Türkiye, organizasyonu Hasan Vanlıoğlu’nun gümüş ve Dilara Lokmanhekim’in bronz madalyası ile kapattı. 68 ülkeden 495 sporcunun üç gün boyunca ter döktüğü organizasyonun son gününde erkeklerde 90, 100 ve +100 kilo ile bayanlarda 78 ve +78 kilo maçları yapıldı. Türkiye, organizasyonun son gününde Belkıs Zehra Kaya ile madalyaya yaklaştı. 2013’te Samsun’da altın madalya kazanan Belkıs Zehra Kaya, bu yıl Samsun’da repesaj maçında Kazak rakibini yenseydi, bronz madalya için mindere çıkacaktı. 

Kapanış gününün ardından madalya sıralamasında ilk sırayı Hollanda aldı. Hollanda, Grand Prix’yi iki altın bir gümüş iki bronz madalya ile kapattı. Azerbaycan iki altın bir gümüş ile ikinci olurken, Özbekistan iki altın bir bronz il üçüncü sırayı aldı. Bir gümüş, bir bronz madalya kazanan Türkiye ise 68 ülke içinde 14. sırayı aldı. 

Turnuvanın son günündeki müsabakalarda dereceye giren sporcuların madalyalarını, Türkiye Judo Federasyonu Genel Sekreteri Rahman Emeksiz, Türkiye Judo Federasyonu Başkan Danışmanı Metin Özkan, Grand-Prix Genel Koordinatörü Mehmet Yılmaz ve Türkiye Judo Federasyonu Eski Başkanı Natık Canca verdi.

 

JUDO GRAND PRİX AÇILIŞ SEREMONİSİ YAPILDI 

Türkiye’nin sporda ev sahipliği yaptığı en prestijli organizasyonlardan biri olan Judo Samsun Grand Prix 2015'in açılış seremonisi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla yapıldı.                     
Türkiye’nin sporda ev sahipliği yaptığı en prestijli organizasyonlardan biri olan Judo Samsun Grand Prix 2015'in açılış seremonisi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla yapıldı.

Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu'nda düzenlenen ve 68 ülkeden yaklaşık 500 sporcunun katıldığı Grand Prix 2015, katılımcı ülkelerin sporcularının geçiş töreniyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı. Türkiye olarak Samsun'da yapılan etkinliği önemsediklerini hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Olimpiyatlara da puan verecek olan bu müsabakalarda inşallah bizim sporcularımız güzel neticeler alacak. Ümit ediyorum ki bu sene yapılacak buradaki müsabakalardan sonra daha farklı organizasyonlarda da bir arada olacağız. Müsabakaların Samsun'a alınması için başta federasyon başkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum ama başta Samsun'a teşekkür ediyorum, çünkü bu kadar yoğun katılımla bu salonu doldurduğunuzdan dolayı gerçekten hepimizi gururlandırdınız." dedi.

Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) Başkanvekili Nasser Al Tamimi ise müsabakaların gerçekleşmesi için yoğun çalışmalar yapan Türkiye Judo Federasyonu'na teşekkür ederken, Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal da "Canla başla çalışanlara şükranlarımı sunuyorum. Bütün hakemlere ve sporculara başarılar diliyorum." diye konuştu. Açılış seramonisi, Samsun Gençlik Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisiyle son buldu. Daha sonra final müsabakalarına geçildi. Samsun Judo Grand Prix yarışlarının ikinci gününde, Erkekler 73 kiloda Hasan Vanlıoğlu gümüş madalyanın sahibi oldu.

SAMSUN’UN YILDIZI DİLARA
 
Türkiye’nin sporda ev sahipliği yaptığı en prestijli organizasyonlardan olan Samsun Grand Prix, bugün 68 ülkeden 495 sporcunun katılımı ile başladı. Türkiye, açılış gününde 48 kiloda Dilara Lokmanhekim’in bronz madalyası ile sevindi. Dilara, üçüncülük maçında Londra Olimpiyatı şampiyonu Brezilyalı Menezes’i yendi.
 
Türkiye’nin iki yıldır başarıyla ev sahipliği yaptığı Samsun Grand Prix’nin üçüncüsü, bugün 68 ülkeden 495 sporcunun katılımı ile başladı. Olimpiyata gidecek sporcuları belirleyen dünya sıralamasına kritik puan veren müsabakada Dilara Lokmanhekim, 48 kiloda bronz madalya kazandı.
 
Geçen yıl Gençlerde Avrupa şampiyonu ve dünya ikincisi olan 21 yaşındaki Dilara, Samsun’da ilk turda Kuzey Koreli Sol Mi Kim’i yendi. İkinci turda Ukraynalı Maryna Çerniak’ı eleyen Dilara, yarı finalde Brezilyalı Nathalia Brigida’ya kaybetti.

DÜNYAYI YENDİ,
GÜMÜŞ MADALYA KAZANDI

 
Samsun’un ev sahipliğinde üçüncü kez düzenlenen Judo Grand Prix müsabakalarının ikinci gününde Hasan Vanlıoğlu gümüş madalya kazandı. Hasan, 73 kiloda finalde Azeri rakibine uzatmada kaybetti. Hasan’a madalyasını, müsabakaları izlemek için Yaşar Doğu Spor Salonu’na gelen ve açılış seremonisine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç taktı.
 
Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Samsun Grand Prix’nin ikinci gününde Türkiye madalyaları ikiledi. Cuma günü Dilara Lokmanhekim’in bronz madalyası ile sevinen Türkiye, ikinci gün de Hasan Vanlıoğlu ile gururlandı. Geçen yıl Samsun’da bronz madalya kazanan Hasan, bu yıl finale kadar yükseldi ve gümüş madalyaya uzandı.
 
68 ülkeden 495 sporcunun katılımı ile başlayan Grand Prix’de 73 kiloda mindere çıkan Hasan Vanlıoğlu, beş maç kazanıp, finalist oldu.
 
İlk turda Çinli Shuai Sun’u, ikinci turda Alman Igor Wandtke’yi, üçüncü turda Kosovalı Akil Gjakova’yı ve dördüncü turda Gürcü Nugzari Tatalaşvili’yi yenen Hasan, yarı finalde dünya bir numarası Hollandalı Dex Elmont’u yenerek adını finale yazdırdı.
 
UZATMADA YENİLDİ
 
Finalde Hasan ile dünya beş numarası Azeri Rustam Orujov arasındaki başa baş mücadelede normal sürede eşitlik bozulmadı. Uzatmada puan alan Orujov, altın madalyaya uzanırken, Hasan Vanlıoğlu da gümüş madalyanın sahibi oldu. İki sporcu maç bitiminde birbirini dostça tebrik ederken, ellerini havaya kaldırıp tribünleri selamladı.
 
MADALYALAR ÇAĞATAY KILIÇ’TAN
 
Samsun Grand Prix’nin resmi açılışı da bugün 16.00’da yapıldı. Açılış için salona gelen ve müsabakaları izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Hasan’ın ikinci olduğu 73 kiloda madalyaları takdim etti. Bu ikincilikle 180 puan kazanan Hasan, olimpiyata gidecek sporcuları belirleyen dünya sıralamasında 46 numaradan ilk 30 içine girmeye yaklaşacak.
 
Samsun Grand Prix yarın erkeklerde 90, 100 ve +100 kilo, kadınlarda 78 ve +78 kilo maçlarıyla devam edecek. Müsabakalar 09.30’da başlayacak, 17.00’deki finaller ise TRT Spor’dan canlı yayınlanacak.
 
OLİMPİYAT ŞAMPİYONUNU YENDİ
 
Türkiye judosunun parlayan yıldızı Dilara, bronz madalya maçında Londra Olimpiyatı şampiyonu, dünya iki numarası SarahaMenezes ile karşılaştı. Maçın son dakikasında rakibine üstünlüğünü hissettiren Dilara, son saniyede rakibine ikinci cezayı aldırdı ve madalyaya uzandı.
 
SIRALAMADA YÜKSELECEK
 
Dünya sıralamasında 31 numarada bulunan Dilara, üçüncülüğü ile 120 puan daha kazandı. Dilara, böylece haftaya güncellenecek yeni sıralamada ilk 20 içine yaklaşacak.
 
Samsun Grand Prix yarın erkeklerde 73 ve 81 kilo, kadınlarda 63 ve 70 kilo maçlarıyla devam edecek. Müsabakalar 09.00’da başlayacak, 17.00’deki finaller ise TRT Spor’dan canlı yayınlanacak.

SAMSUN GRAND PRİX SONA ERDİİ!..

Bu yıl üçüncükez düzenlenen Samsun Grand Prix, bugün beş sıklette yapılan maçlarla sona erdi.

Türkiye, organizasyonu Hasan Vanlıoğlu’nun gümüş ve Dilara Lokmanhekim’in bronz madalyası ile kapattı.

 

68 ülkeden 495 sporcunun üçgün boyunca ter döktüğüorganizasyonun son gününde erkeklerde 90, 100 ve +100 kilo ile bayanlarda 78 ve +78 kilo maçları yapıldı.

 

Türkiye, organizasyonun son gününde Belkıs Zehra Kaya ile madalyaya yaklaştı.

2013’te Samsun’da altın madalya kazanan Belkıs Zehra Kaya, bu yıl Samsun’da repesaj maçında Kazak rakibini yenseydi, bronz madalya için mindere çıkacaktı.

 

Kapanış gününün ardından madalya sıralamasında ilk sırayı Hollanda aldı.

Hollanda, Grand Prix’yi iki altın bir gümüş iki bronz madalya ile kapattı. Azerbaycan iki altın bir gümüş ile ikinci olurken, Özbekistan iki altın bir bronz il üçüncüsırayı aldı.

Bir gümüş, bir bronz madalya kazanan Türkiye ise 68 ülke içinde 14. sırayı aldı.

 

 

 

Tüm sonuçlar için tıklayınızz!!...

İstatistik için tıklayınız!...

Ülke sıralaması için tıklayınız!...

Bu haber 12422 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x