Jet Li, Ankara´ya geliyor

Çinli aktör Jet Li, Ankaralı sporseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Adına bilgisayar oyunu bile yapılan ve kariyerinde Cehennem Silahı 4, Romeo Ölmeli, Hitman ve Hero gibi tanınmış filmler bulunan Jet Li, Ankara´da düzenlenecek olan Dünya Wushu Şampiyonası´nın onur konuğu olacak.

Jet Li, Ankara´ya geliyor
A+ A-

Dünya yıldızı, Wushu Şampiyonası için geliyor...

Dünyaca ünlü sinema sanatçısı ve eski wushu şampiyonu Jet Li, Ankara’ya geliyor...

Oynadığı filmlerde dünya üzerinde büyük bir üne sahip olan Çinli aktör Jet Li, Ankaralı sporseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Adına bilgisayar oyunu bile yapılan ve kariyerinde Cehennem Silahı 4, Romeo Ölmeli, Hitman ve Hero gibi tanınmış filmler bulunan Jet Li, Ankara’da düzenlenecek olan Dünya Wushu Şampiyonası’nın onur konuğu olacak.

Aynı zamanda eski bir wushucu olan ve bu dalda 6 altın madalyası bulunan Jet Li, Türkiye Wushu Federasyonu’nun davetlisi olarak 6-15 Ekim tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek şampiyonaya renk katacak. Wushu sporunun Dünya Kültür Elçisi olan Jet Li, bu sporun Türkiye’de de yaygınlaşması için Ankara’da çalışmalar yapacak. Her sene yapılan dünya şampiyonalarının onur konuğu olan Jet Li, organizasyonun geniş kitlelere ulaşmasında büyük rol oynuyor.

“WUSHUYU YAYGINLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz,  Jet Li’nin Ankara’ya gelecek olmasının önemli bir olay olduğunun altını çizerek, “Wushu, dünyada çok yaygın bir spor. Bu sporda elit olan insanlar daha da yaygınlaştırmak için çaba gösteriyor. Bu doğrultuda eski bir şampiyon olan sinema yıldızı Jet Li, Ankara’ya gelecek. Jet Li’nin gelmesi şampiyonaya ayrı bir hava katacak. Wushu, Türkiye’de her geçen gün yaygınlaşan bir spor. 2013 yılında yapılacak toplantıda wushunun olimpiyatlara alınmasını bekliyoruz. Bu gerçekleşirse wushunun yaygınlaşması daha da artacak” ifadelerini kullandı.

JET Lİ KİMDİR ?

Dünyaca ünlü sinema yıldızı Jet Li, 1963 ylında Pekin’de doğdu. Gerçek ismi Li Lian Jie olan Jet Li, küçük yaşta wushu sporuyla ilgilenmeye başladı. 6 kez altın madalya kazanan ve bu sporda kendisini duyuran Jet Li’ye Amerika yolu açıldı. Dönemin Amerika başkanı Richard Nixon ile de tanışma fırsatı bulan Li, İngilizcesini geliştirdikten sonra sinema sektöründe şans buldu.

Kariyerinde Cehennem Silahı 4, Hitman, Romeo Ölmeli, Tek, Hero, Korkusuz, Mumya gibi tanınmış filmler bulunan Jet Li’nin 4 kere de belgeseli çekildi. Jet Li’nin kendi adına yapılmış, ‘Jet Li: Rise to Honor’ isimli bilgisayar oyunu da bulunuyor.