İstanbul Soma Aslangücü Spor Kulübü Başkanı Alay Kesler’e...

İstanbul Soma Aslangücü Spor Kulübü Başkanı Alay Kesler’e Şeref Diploması

   İstanbul Soma Aslangücü Kulüp Başkanı  Alay Kesler’e Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ülke sporunu tanıtım dalında şeref diploması verildi.

01 Haziran 2018 - 16:13

İstanbul Soma Aslangücü Spor Kulübü Başkanı Alay Kesler’e

Şeref Diploması

     İstanbul Soma Aslangücü Kulüp Başkanı  Alay Kesler’e Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ülke sporunu tanıtım dalında şeref diploması verildi.

               Ülkemize farklı sebeplerden dolayı göç etmiş veya göçe zorlanmış Göçmen yetenekli  çocukların sosyal yaşama kazandırılması ve  Türk futboluna entegrasyonu  için projeler hayata geçirilmiştir. Projede yer alan Suriyeli çocuklardan biri olan Türkiye vatandaşlığına geçerek Adem Metin Türk ismini alan çocuk bu proje sayesinde U14 Milli takımına kadar yükselmiştir. Kulüp bu çocuk  gibi pek çok çocuğa destek vermekte ve kariyer planlamalarını yapmaktadır.  

 

            Ayrıca savaş veya farklı sebeplerle ülkemize göç etmiş savaş mağduru çocuklar, ülkemizde her konuda sosyal güvence altında olmalarına rağmen (eğitim, sağlık, güvenlik vb.) TFF (Türkiye Futbol Fedarasyonu) ve ASKF (Amatör Spor Kulüpler Federasyonu)’nin mevcut uygulamaları nedeniyle amatör futbol kulüplerimizin altyapı kategorilerinde lisans hakkını elde etmelerinde gösterdiği gayretler ile savaş mağduru çocukların ülkemizde sosyal yaşama hazırlanmasının ve entegrasyonunun bir yolu olarak eğitim ve sağlıkta olduğu gibi, spor alanında da futbol takımlarımızın altyapılarında lisans hakkı verilmesi ve müsabakalara katılımlarının sağlayacak düzenlemelerin yapılmasının çocukların oryantasyonu ve ülke yaşamına adaptasyonuna katkı sağlanması ile ilgili yaptığı çalışmalar ile Avcılar ilçesinde bulunan İstanbul Soma Aslan Gücü Futbol Kulübü sporcularından olan  Suriye Asıllı Adem Metin Türk’e bu şans tanınmış ve kendisi göstermiş olduğu performans sayesinde U14 Türk milli takımımıza seçilmiştir.Şayet tüm spor bıranşlarında göçmen çocukların profosyonel  ve Amatör spor kulüplerimizin alt yapılarında Lisans ve resmi müsabakalarda yarışmalara katılmaları noktasında şans verilirse çok yakın zamanda milli takımlara yükselebilecek çok yetenekli çocuğu Türk spor hayatına kazandırmış oluruz.

 

 Bu durum ülkemizdeki diğer il ve ilçelerde yaşayan göçmen çocuklara örnek olması bakımından önem arz etmektedir. ülkemizde yaklaşık 4,6 milyon göçmen nüfusun 1,2 milyonu ilk öğretim çağındaki çocuk ile dünyada ve Avrupa ülkeleri içinde en yüksek sayıya ulaşmış ve bu ailelere ülkemiz kucak aşmıştır.

 
 

Bu haber 1294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x