İlke Özyüksel,tarihe geçti

Modern pentatlonda Yıldızlar B Avrupa Şampiyonası´nda ikinci olan İlke Özyüksel, en iyi derece elde eden Türk sporcu oldu.

İlke Özyüksel,tarihe geçti
A+ A-


İlke Özyüksel, Modern pentatlonda tarihe geçti

İlke Özyüksel, Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan şampiyonada, 200 metre yüzme yarışında bin 168, 2 bin metre koşu ve atıcılıkta ise 2 bin 564 puan alarak, toplamda 3 bin 732 puanla ikinci oldu.

Türkiye'ye modern pentatlonda ilk gümüş madalyayı kazandıran Özyüksel, “Altın madalya kazanamadığım için buruk bir sevinç yaşıyorum. Ama, Avrupa 2'incisi olarak Türk spor tarihin geçtiğim için de çok mutluyum” dedi.

Özyüksel, şampiyonada en güçlü sporcuların bulunduğu seride mücadele ettiğini belirterek, “Kendi serimde rakiplerime açık ara fark attığım için yarışmaların son bölümünde tempomu düşürdüm. Yarışların ardından Avrupa şampiyonu olmayı beklerken, ikinci seride yarışan İngiliz sporcunun sürpriz yaparak genel sıralamada benim önümde yer aldığını öğrendim” diye konuştu.

“Hedefim 2016 Olimpiyatları”

Uzun zamandır olimpiyatlara hazırlandığını ifade eden Özyüksel, şöyle konuştu: “Çok yetenekli olduğumu düşünüyorum. At biniciliği, eskrim, koşu, yüzme ve atıcılık. Beş tane dalda aynı anda mücadele ediyorsunuz. Bu sporların hepsini yapabilmek büyük sabır ve yetenek istiyor. Önümüzdeki yıl, altın madalyayı kazanmak için daha fazla çalışacağım. Benim en büyük hedefim ise 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmak. Polonya'da kazandığım madalya, olimpiyatlara giden yolda elde ettiğim ilk ciddi başarı oldu. Ülkeme, olimpiyatlarda modern pentatlon branşındaki ilk madalyayı kazandırmak istiyorum.”

“Tek bir spor yapsaydım çok sıkıcı olurdu”

Özyüksel, pentatlonun dışarıdan bakıldığında çok zor bir branş olarak göründüğünü, ancak kendisinin bu sporu severek yaptığını söyledi.

Pentatlon sporuyla 7 yıldır ilgilendiğini dile getiren 15 yaşındaki Özyüksel, “Tek bir spor yapsaydım çok sıkıcı olurdu. Her sporun ayrı bir zevki var. Hepsi birbirine tamamlıyor” dedi.

“Tecrübesizliğimizin kurbanı olduk”

Milli sporcunun antrenörü Süha Başer ise, ilk defa bir Türk sporcunun pentatlonda Avrupa şampiyonası'nda madalya kazanma başarısı gösterdiğini hatırlatarak, önümüzdeki yıl altın madalyayı hedeflediklerini vurguladı.
“Polonya'da tecrübesizliğimizin kurbanı olduk. Altın madalyayı elimizden kaçırdık” diyen Başer, İlke'nin 2016 Olimpiyatları'na kesinlikle katılacağı yorumunu yaptı.

Başer, “2012 Londra Olimpiyatları'nda pentatlonda şampiyon olan sporcunun koşu, yüzme ve atıştaki derecesi İlke'den daha kötüydü. Devlet, İlke'ye at biniciliği ve eskrim hocası tayin ederse, sporcumuz 2016 Olimpiyatları'na gitmekle kalmaz, mutlaka kürsünün bir basamağında kendisine yer bulur” değerlendirmesinde bulundu.

Yoğun bir çalışmanın ardından İlke'nin Polonya'da bu başarıyı elde ettiğini kaydeden Başer, bu başarıda federasyonun katkısının olmadığını ve şampiyonada mücadele edebilmek için federasyonun hesabına parayı sporcunun babasıyla birlikte yatırdıklarını savundu.

“Kızımı her gün tesislere getirdim, götürdüm”

İlke'nin babası Hakkı Özyüksel de, çok sınırlı imkanlara rağmen kızının spor yapmasını desteklediğini, bunun karşılığını aldıkları için de çok mutlu olduklarını belirtti.

“Kızımı her gün tesislere getirdim, götürdüm. Okul çıkışında koştura koştura yüzmeye, atıcılığa gittik” diyen baba Özyüksel, İlke'nin aynı zamanda başarılı bir öğrenci olduğununu da ifade etti.