Halterde Hedef Rio 2016

Halterde Hedef Rio 2016

Bayan Halter Milli Takımı, Rio 2016 yolunda büyük önem taşıyan dünya şampiyonası öncesinde ilk provayı Avrupa Şampiyonası’nda yapacak. 2016 Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları hedefiyle çalışmalarını sürdüren Bayan Halter Milli Takımı, olimpiyat yolunda önemli bir prova niteliği taşıyan Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyor.

08 Nisan 2015 - 12:39 - Güncelleme: 08 Nisan 2015 - 12:46

Halterde Hedef Rio 2016 
Bayan Halter Milli Takımı, Rio 2016 yolunda büyük önem taşıyan dünya şampiyonası öncesinde ilk provayı Avrupa Şampiyonası’nda yapacak. 2016 Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları hedefiyle çalışmalarını sürdüren Bayan  Halter Milli Takımı, olimpiyat yolunda önemli bir prova niteliği taşıyan Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyor. 

Hazırlıklarını Eryaman Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) sürdüren milli takım antrenörü Talat Ünlü, Rio 2016 yolundaki çalışmalarını ve şampiyonadaki hedeflerini, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi internet sitesine değerlendirdi.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 9-18 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda milli sporculardan önemli dereceler beklediğini kaydeden Ünlü, “Sporcularımızın antrenmanlarda yakalamış oldukları performansı, şampiyonada da göstermelerini hedefliyoruz” dedi. Milli takımın deneyimli, genç ve yetenekli sporculardan oluştuğunu belirten Ünlü, “Devletimiz bizlere en iyi imkanı sunuyor. Bizler de sunulan bu imkanların karşılığını en iyi şekilde vermek istiyoruz. Bunun yolu da madalyalardan geçiyor. Dolayısıyla şampiyonada elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” diye konuştu.

“Rio 2016 yolunda önemli bir sürece girdik”
2016 Rio Olimpiyat Oyunları yolunda önemli bir sürece girdiklerini kaydeden Talat Ünlü, ABD’nin Houston şehrinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nın, Rio 2016 yolunda büyük önem taşıdığına işaret ederek şunları söyledi:
“Kasım ayında yapılacak şampiyonada olimpiyatlara kota almak için bütün gücümüzü göstermeliyiz.  Asıl amacımız organizasyona kadar sporcularımızın performansını en üst düzeyde tutmak olacak. Olimpiyatlar için geçen yıl Kazakistan’da yapılan Dünya Şampiyonası ile bu yılki şampiyonanın puanları toplanacak. Bu şampiyonada alacağımız puanlarla 4 kişilik kotanın tamamını kazanmak istiyoruz.”

“Kadın halterinde başarılı bir neslin ortaya çıkmasını hedefliyoruz”
Bayan halterinde yeni ve başarılı bir neslin ortaya çıkması için yoğun bir çalışmaya imza attıklarını ifade eden Talat Ünlü, “Geçtiğimiz yıllarda Konya’da bir alt yapı çalışması başlatarak oranın il milli eğitim müdürlüğü ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik.  Bir pilot okul seçtik.  Konya’da 2005 yılında haltere başlattığımız çocuklar, bugün Bayan  Halter Milli Takımı’nın omurgasını oluşturdu.  Ayşegül Çoban, Neslihan Okumuş, Hatice Demirel gibi şampiyonluklara imza atan sporcular o alt yapı çalışmalarından çıktı” şeklinde konuştu.

Halterin Türkiye’de artık daha fazla şehirde yapılabildiğine dikkat çeken Talat Ünlü, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ülkemizde halter sporunun etkin şekilde yapıldığı il sayısı daha önce çok azdı. Ancak şimdi bu durum düzeldi. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, federasyonumuz halterin Türkiye’de yaygınlaşması ve gelişmesi adına önemli imkanlar sunuyor. Bu imkanları başarıya çevirme noktasında ise en önemli görevlerden biri antrenör arkadaşlarımıza düşüyor. Bu imkanların karşılığını verebilmek için yeni ve yetenekli sporcular bulabilmek için yoğun bir çalışma yapmamız gerekiyor.”

Son Avrupa Şampiyonu Ayşegül Çoban Başol: “Unvanımı korumak istiyorum”
Şampiyona hakkında değerlendirmelerde bulunan son Avrupa Şampiyonu Ayşegül Çoban Başol ise unvanını Gürcistan’da da korumak istediğini söyledi. Milli Takım olarak hazırlıklarında artık son aşamaya geldiklerini kaydeden Başol, “Şampiyonada alacağım dereceler, dünya şampiyonası öncesinde  bana önemli ipuçları verecek. O yüzden elimden gelenin en iyisini yapacağıma inanıyorum. Rio 2016 yolunda artık kritik bir sürece giriyoruz ve hepimiz bunun bilincindeyiz. Hem kendim hem de diğer arkadaşlarım için iyi bir şampiyona geçmesini temenni ediyorum”  ifadelerine yer verdi. 

Bu haber 1839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x