Gecekondudan Şampiyonluğa

Gecekondudan Şampiyonluğa

Ankara’nın olaylarla anılan mahalleleri olarak bilinen Çinçin, Yenidoğan ve Kale mahallesinden çıkarak, bir çok spor dalında başarıdan başarıya koşan çocuk ve gençler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi yayın organı Gençlik Spor Dergisi’ni mahallelerinde ağırladı.

12 Kasım 2014 - 19:56 - Güncelleme: 12 Kasım 2014 - 21:05

Gecekondudan Şampiyonluğa

Ankara’nın olaylarla anılan mahalleleri olarak bilinen Çinçin, Yenidoğan ve Kale mahallesinden çıkarak, bir çok spor dalında başarıdan başarıya koşan çocuk ve gençler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi yayın organı Gençlik Spor Dergisi’ni mahallelerinde ağırladı.

Onlar, kenarda köşede kalmış mahallelerde yaşayan maddi  sıkıntı  çeken  ailelerin kız çocukları. Şans yüzlerine gülmeseydi şampiyonluktan şampiyonluğa koşmak onlar için bir hayal olmaktan öteye geçemeyecekti. Gün geldi o hayal gerçek oldu. Güç koşullardaki Bireyler Spor Kulübü Derneği (GÜÇKOBİR), Damla’nın, Aylin’in, Ceylan’ın, Sümeyra’nın ve diğerlerinin hayatını sporla kurtardı.

Mahalleden Ringe
Şimdi GÜÇKOBİR’in onlara sunduğu bir çok spor dalında başarıdan başarıya koşuyorlar. Zor koşullarda nasıl şampiyon olunur onu gösteriyorlar. Daha düne kadar sokaklarda oynayan kızlar artık uluslararası turnuvalarda maçlara çıkıyor, milli sporcu olup Türkiye’yi temsil etmenin hayallerini kuruyorlar. Mahallelerinde ise kazandıkları madalyalar günlerce konuşuluyor. Gençler, her gün mahallelerinden çıkıp Gençlik ve Spor Bakanlığı Altındağ Gençlik Merkezi ve 19 Mayıs Stadyumu Şefik Tekik Boks Salonunda ter dökerek şampiyonluğa uzanıyor.

İşte onlardan bir kaçının, Ankara Kalesi’nin eteklerinde kurulu mahallelerinden şampiyonluğa uzanan hikayeleri…

Milli olmak o kadar güzel şey ki…
Yenidoğan’da yaşayan 15 yaşındaki Damla Nur Talun, Milli Takıma seçilmesinin ardından Balkan Wushu Şampiyonası’nda üçüncü oldu. Babaları onları terk edip gittiğinden beri annesi ve üç kardeşiyle birlikten yaşayan Talun hikayesini şu sözlerle anlattı:

“Annem bizi geçindirmek için plastik toplayıp satıyordu. GÜÇKOBİR’le tanıştık daha önce adını bile duymadığım sporlara yönlendim. Milli olmak o kadar güzel şey ki insanın hayatı değişiyor. İlk başta okuyup kendi mesleğimi elime almak istiyorum. Hocamız bizi nasıl yetiştiriyorsa ben de kendi öğrencilerimi öyle yetiştireceğim.

“Bir hayali başardım”
Madalya aldığımda annem çok sevinir, bazen sevinçten ağladığı bile olur. Bazen de madalya alırım mahalleye geldiğimde komşular beni alkışlar. ‘Alkışlamayın beni utandırıyorsunuz’ derim. Artık spor benim hayatım. Hocalarım sayesinde imkansızlıkların içinde bir hayali başardım.  Mahallemde benim gibi olan arkadaşlarım için elimden geleni yapmak istiyorum.”

Çocuk gelin olmaktan kurtuldu
Yenidoğan’da yaşayan 14 yaşındaki Aylin Korkmaz da Capoeira Dünya ikincisi olmuş. Aylin, “Önceden okuldan gelir gelmez yemeğimi yer sokağa çıkardım. Mahalle aralarında oyun oynardım. Şimdi her gün okuldan sonra antrenman salonuna gidiyorum. Hayal kurmanın ne demek olduğunu bilmezken, şimdi büyük turnuvalarda maçlara çıkıyor, milli sporcu olma hayalleri kuruyoruz” dedi.

Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti:

Hedef; Milli Sporcu olup Türkiye’yi temsil etmek
“Bizim mahallede 8. sınıfı bitiren bütün kızları hemen istemeye geliyorlar. Kızlar okumadığı için evlendiriliyor. Spora başlamasaydım ben de onlar gibi evlenebilirdim. Ama şimdi değişti her şey. GÜÇKOBİR sayesinde spor yapıyoruz. Benim artık hedeflerim var, hayatımı kurtardım. Okuyup kendi ayaklarımın üzerinde duracağım. Evlenmiş olan arkadaşlarımın evine gittiğimde madalyalarımdan bahsediyorum; üzülüyorlar ‘Keşke ben de evlenmeseydim, spor yapsaydım’ diyen oluyor. Mahalledeki çocukların tamamı bana özeniyor.Benim gibi  spor yapmak istiyorlar.”

Kale Mahallesi’nde yaşayan Ceylan Arzu Özdemir, MuayThai Türkiye üçüncüsü olmuş. Henüz daha 11 yaşında olan Ceylan, “Mahalleden arkadaşlarım spora gitmeye başlamıştı. Ben de onlara katıldım. Sporla hayatımı kurtaracağıma inanıyorum. Milli Takıma girip Türkiye’yi temsil etmek istiyorum” dedi.

Kötü alışkanlıklardan uzak durdular
Yenidoğan’da oturan 14 yaşındaki Sümeyra Nur Yıldız, Capoeria Dünya Üçüncüsü. Ailesinin Altındağ Belediyesi Sosyal Hizmetlerden aldığı yardımla yaşamlarına devam ettiklerini dile getiren Yıldız, duygularını şöyle ifade etti:

 “GÜÇKOBİR beni sosyal hizmetlerden buldu, spora yönlendirdi. Oturduğumuz mahalleler Başkentin unutulan bölgeleri arasında. İçimizde bir potansiyel varsa bile, bunu hangi ortamda, ne şekilde kullanabileceğimizi bilmiyoruz. Bizim orda çocuklar çok küçük yaşta uyuşturucu madde kullanmaya başlıyor. Biz spor sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak durduk. Bizi gören çoğu arkadaşımız da bizim gibi olmaya başladı.

Ben artık herkese örnek biri olup Dünya’da Türkiye’mizi temsil etmek, bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Şampiyon olmak istiyorum. Ailemin güvenini boşa çıkarmayacağım. Spor sayesinde hayatımı ve okulumu düzeni soktum ve bu sayede Anadolu Lisesini kazandım. Önceden beni görenler ‘Liseyi bitirdi mi evlenir’ diyordu, şimdi ‘bu kız okuyacak başarılı biri olacak diyorlar.”

Madalyalar motivasyon kaynağı
Sosyal Hizmet Uzmanı ve GÜÇKOBİR Kurucularından Murat Berksun, 22 yıldır sokakta yaşayan ve sokakta çalıştırılan çocuk ve gençlerle çalıştığını kaydetti. Berksun, şunları kaydetti:

“Biz bu çocukların topluma kazandırılmasını amaçladık. İlerleyen zaman içerisinde başarılı sonuçlar elde etmeye başladık. Çocuklar gittikleri her şampiyonadan madalyalarla dönüyor. Madalyalar, kupalar çocuklar için oldukça önemli bir motivasyon kaynağı. Şimdiki amacımız Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan aynı şartlardaki çocuklara ulaşmak.

Ailelerin hedefi büyüdü
Madde bağımlılığı, erken evlilik gibi sosyal sorunların önüne geçmeye çalışıyoruz. Çevrelerinde var olan ama bu çocukların ulaşamadığı sosyal imkanları onlara ulaştırmaya çalışıyor, yoksulluklarını en aza indirgemeye çalışıyoruz. Zaman zaman, sokak sokak gezdiğimiz bile oluyor. Bonzai çok ucuza temin ediliyor. Biz çocuklarımızı onda uzak tutuyoruz. Amacımız onların sağlıklı bireyler olarak yetişmesini sağlamak. Zaman içerisinde çocukların aileleri de değişime uğruyor. Önceden çocuklarının ilkokul mezununu olmaları onlara yeterken şimdi üniversite okumalarını istiyorlar. Aslında ailelerinde hedeflerini büyüttük.”

http://www.gsb.gov.tr

 

 

 

 

Bu haber 3581 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x