Dünya O-Sport Şampiyonası

Savunma Spor Kulüpleri Federasyonu ve (WOF) Dünya O-Sport Federasyonu işbirliği ile 13-17 Aralık 2010 Tarihlerinde Antalya Kepez Belediyesi spor tesisinde Dünya O-Sport Savunma Sporları Şampiyonası başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Dünya O-Sport Şampiyonası
A+ A-

 

Dünya O-Sport Savunma Sporları Şampiyonası
Türkiye Muay Thai Federasyonu Resmi Web Sitesi

 

 

 

 

 

 

 

Dünya O-Sport Savunma Sporları Şampiyonası - Antalya

 
         (WOF) Dünya O-Sport Federasyonu; Muay Thai Federasyonunun üyesi olduğu (TAFİSA) Tüm Uluslar arası Spor Oyunları Federasyonları Birliğine üyedir ve aynı oyunlarda yer almaktadır. En fazla Muay Thai sporuna benzer bir spor olmakla beraber müsabaka kuralları yakın, yarışma alanı aynıdır.
 
        Aynı Uluslar arası birliğe üye olması dolayısıyla Muay Thai Federasyonu (O-Sport) Orijinal Persian Sport anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi Savunma Spor Kulüpleri Federasyonu Muay Thai spornun resmileşmesi için etkin rol almıştır ve ilk Türkiye Muay Thai Şampiyonasının sponsorluğunu üstlenmiştir, yine ilkler imza atarak, Savunma Spor Kulüpleri Federasyonu (WOF) Dünya O-Sport Federasyonu ile birlikte Dünya O-Sport Şampiyonasını düzenlemiştir.
 
          Şampiyona bir deneme mahiyeti taşımıştır. İyi organize edilmesi halinde gerçek şampiyonanın 27 Mart 02 Nisan 2011 tarihlerinde Antalya’da yapılması söz konusu olacağından iyi organize edilmesi gerekmekteydi. Şampiyonada 2011 Dünya Kongresi ve Genel Kurul Toplantısı yapıldı, toplantıda organizasyonun mükemmel olduğu dile getirildi.
 
        Konu ile ilgili açıklama yapan Muay Thai Federasyonu yöneticisi ve Savunma Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan YILDIZ;  14 ülkeden 200 üzerinde sporcu 60’ın üzerinde yönetici katıldığını şampiyonanın çok başarılı geçtiğinin Ülkemizi ve organizasyon gücümüze hayran kaldıklarını dile getirdi.
 
         WOF Türkiye Temsilcisi YILDIZ ve Savunma Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkan Yrd. Hasan URLU; Uluslararası spor ve kültür etkinlikleri sayesinde, dünya, dikkatini etkinliğin gerçekleştiği Ülkeye çevirmekte ve etkinliğin gerçekleştirildiği ülke için büyük bir tanıtım fırsatı yaratmaktadır. Hızla gelişen teknolojinin sunduğu yayın olanakları ile dünyaya birden fazla aktiviteyi aynı anda sunabilmek mümkün olmaktadır.  27 mart 02 Nisan 2011’de yapılacak Büyük Dünya Şampiyonası organizasyonu için 50 veya 60 ülkeden sporcu beklediğini, organizasyondan Türkiye’yü Dünyanın daha çok seveceğini Türkiye’nin ise O-Sport seveceğini, çünkü O-Spor çok alternatifli bir spor olduğunu örnek olarak   (Ahmatan) Part Fight, kafaya vuruş yasak sadece vucuda vuruluyor ve içinde jujitsu tekniği var atıktan sonra maç duruyor, (Agmatano) ShootFight Muaythai gibi döğüşülüyor axtra jujitsu mevcut attıktan sonra maç duruyor, (Aksaya) Free / Ultimate Fight ayakta yumruk tekme ve maç yerde devam ediyor, hakem durdurana veya rakip pes diyene kadar, Kata Self Defense, Forms & Weapons gösteri müsabakalarında mevcut. Türkiye’den 17 sporcu ile iştirak edilmesine rağmen 14 ülkenin sıralamasında Üçüncülük kupasını aldık.
         Ayrıca: Bize destek veren Muaythai Federasyonu  Başkanımıza, yerel olarak Başta Muratpaşa Kaymakamlığına, Kepez Kaymakamlığına ve Kepez Belediye Başkanlığı’na şükranlarımız sunarız.
 
Şampiyonada dereceye giren sporcular;
 
UFUK DUMAN 12-15 YAŞ Part Fight (Ahmatan) 54 Kg . 1.
MUNESER ŞAHİN 15-18 YAŞ Part Fight )Ahmatan) Bayanlar 60 KG 1.
MELİHA İLHAN GÖMEÇ 18 YAŞ ÜSTÜ Part Fight(Ahmatan)  Bayanlar 52 Kg 1.si
MEHMET MISTIK 18 YAŞÜSTÜ Part Fight (Ahmatan) 95 Kg. 1.si
ABDULKERİM CESUR  18 YAŞ ÜSTÜ Part Fight (Ahmatan ve Agmatano) +95 Kg 1.si
MELİHA İLHAN 18 YAŞ ÜSTÜ Shoot Fight (Agmatano) 52 Kg. 2.si
HÜSEYİN ANIL 15-18 YAŞ Free/Mix Fight (Aksaya) +54 Kg 1.si
 
 
SAMİ KESKİN  18 YAŞ ÜSTÜ Part Fight (Ahmatan) 64 Kg 3.sü
MUSTAFA GÖKÇE  15-18 YAŞ  Part Fight (Ahmatan) 79 Kg 3.
YUNUS DOĞAN 15-18 YAŞ Part Fight (Ahmatan) 79.Kg 3.sü
ABDURAHMAN DÜNCAN 18 YAŞ ÜSTÜ Part Fight (Ahmatan) 68 Kg. 3.sü
YUNUS DOĞAN 15-18 YAŞ Shoot Fight (Agmatano) 79 Kg 3.sü,
ZEHRA YAMAN 18 YAŞ ÜSTÜ Shoot Fight (Agmatano) 52 Kg. 3.sü
 
http://www.o-sport.info/
 

 

Şampiyonaya ait diğer fotoğraflar için tıklayınız...