Dr. Zihni Papakçı’ya en büyük sanat ödülü verildi

Dr. Zihni Papakçı'ya en büyük sanat ödülü verildi

Dr. Zihni Papakçı'ya en büyük sanat ödülü verildi. Sarıkamış ve Canakkale savaşlarının gizli yönlerini belgelerle Papakçı Tiyatro Grubu ile açıklayan Dr.Zihni Papakçı'ya 118 E Lions  Yönetim çevresince   en büyük sanat ödülünü Şişli Nazım Hikmet Kültür Sarayında düzenlenen özel bir törenle verildi. Papakçı Tiyatro Grubu bilindiği gibi Çanakkale savaşının nedenini   Çar 2. Nikolai'ye bağlamaktadır.. Çar 2. Nikolai Avrupa'da Almanlar ile savaşırken İngilizler'den Osmanlı Devleti'ni oyalamalarını i

14 Mayıs 2018 - 22:48

Dr. Zihni Papakçı'ya en büyük sanat ödülü verildi

Dr. Zihni Papakçı'ya en büyük sanat ödülü verildi. Sarıkamış ve Canakkale savaşlarının gizli yönlerini belgelerle Papakçı Tiyatro Grubu ile açıklayan Dr.Zihni Papakçı'ya 118 E Lions  Yönetim çevresince   en büyük sanat ödülünü Şişli Nazım Hikmet Kültür Sarayında düzenlenen özel bir törenle verildi. Papakçı Tiyatro Grubu bilindiği gibi Çanakkale savaşının nedenini   Çar 2. Nikolai'ye bağlamaktadır.. Çar 2. Nikolai Avrupa'da Almanlar ile savaşırken İngilizler'den Osmanlı Devleti'ni oyalamalarını istemiş; İngilizler Çanakkale'ye önce asker göndermeyerek Çörçil'in baskısı ile ancak donanma göndermişlerdir. Osmanlı Devleti'ni bu oyalama bilindiği gibi tutmamıştır.

1. Dünya savaşında Sarıkamış hareketinde ise  pek bilinmeyen Nargin Adası yine tiyatro tarafından gündeme getirilmiştir. Tiyatro bu savaşta Nargin Adası üzerinden 50.000 e yakın Türk esirlerin  geçtiğini ; toplam Rusya'daki esirlerin sayısı ise 120.000 olarak değerlendirerek oyunda bu olayları dramatik bir şekilde işlenmiştir. 

Yine pek bilinmeyen Japon Abay  Tsumura olyı da oyunda  değerlendirilmiştir. Japon AlbayTsumura Sibirya'dan Türk esirleri çok büyük zorluklarla , uzun yolculuktan sonra Türkiye'ye teslim etmiş;  böylece Japon Türk dostluğunu bu olay pekiştirmiştir. 

Tiyatro oyununda Azerbaycan Bakü kentini kurtaran Nuri Paşa için  ise özel bir bölüm açılmış , yine bu bölümde ünlü şair Ahmet Cevat "Çırpınırdın Karadeniz,Bakıp Türkün bayrağına" adlı şiiriyle dillendirilmiştir.

Bilindiği gibi Zihni Papakçı'yı Azerbaycan Devleti Kültür ve Turizm Bakanlığı yazışmalar sonucu 2009 yılında  Azerbaycan'a davet ederek aynı bazda yazdığı tiyatro eserini iki  ülkenin dostluk ve kardeşliğinin pekişmesi için istemiştir. "Soykırım Anıtının Destanı " adıyla bu oyun İrevan Devlet Dram Tiyatrosu tarafından defalarca segilenmiş, ayrıca Azerbaycan askeriyesinde ve Türkiye Bakü konsoloslugunda da gösterime girmiş, Azerbaycan Televizyonu çok tutulan bu oyunu 23 nisan 2010 yılında  yayınlamıştır.2018 yılında ise Zihni Papakçı'nın bu eserini  Azerbaycan'ın İrevan devlet Dram tiyatrosu Türkiye'nin bir çok ilinde oynamıştır.

Bu haber 24395 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x