Dopingle Mücadele iş birliği

Dopingle Mücadele iş birliği

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu, Norveç Dopingle Mücadele Kuruluşu ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

19 Nisan 2015 - 12:25

Dopingle Mücadele iş birliği

 Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu, Norveç Dopingle Mücadele Kuruluşu ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı arasında iş birliği anlaşması imzalandı. 
 Dopingle mücadelede  tavizsiz duruşunu sürdüren Türkiye, uluslararası alandaki önemli kuruluşlarla işbirliğini sürdürüyor.  

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK), Norveç Dopingle Mücadele Kuruluşu (ADN) ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Ankara Hilton Hotel'de düzenlenen imza töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Özekinci, WADA Eğitim ve Ulusal Dopingle Mücadele Kuruluşları İlişkilerden Sorumlu Direktör Rob Koehler, ADN Başdanışmanı Rune Andersen, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Dopingle Mücadele Komisyonu Başkanı Türker Arslan, TMOK Başkanı Uğur Erdener ve TDMK Genel Koordinatörü Rüştü Güner  yer aldı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Müsteşar Yardımcısı Özekinci: “Bu iş birliğinden  güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum”
Gençlik ve Spor Bakanı Müsteşar Yardımcısı Özekinci ,  iş birliği anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu iş birliğinden  güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum.  Geldiğimiz nokta ileri düzeyde. Akreditasyon konusunda çok ciddi mesafeler sağlandı. WADA ve ADN yetkililerinin bizden beklentileri var. Görüşmemizde Türkiye'nin, hem bölgesinde hem de Türkçe konuşulan ülkelerde rol model olması gerektiğini söylediler. Bu beklenti bizi sevindirdi” dedi.

TDMK Genel Koordinatörü Güner:  Anlaşmayla dopingle mücadelede yeni stratejiler kazandırılmaya çalışılacak”
İş birliği anlaşmasıyla ilgili bilgiler veren TDMK Genel Koordinatörü Güner ise protokol kapsamında taraflar arasında 3 yıl sürecek iş birliği yürütüleceğini  söyledi. 
Kuruluşların senede 3 kez toplantı yapacağını belirten Güner, "Dopingle mücadelede yeni stratejiler kazandırılmaya çalışılacak. WADA ve ADN'yi aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye'deki dopingle mücadele yapılanmasının uluslararası standartlarla uyumluluğunun sağlanmasına ve temiz sporcuların haklarının korunmasına katkılarını bekliyoruz" diye konuştu.

WADA Direktörü Koehler:  “Türk hükümetine ve ADN'ye dopingle mücadelede gösterdikleri çalışma için teşekkür ediyoruz “
WADA Direktörü Koehler, Türkiye'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken,  WADA'nın evrensel anlamda dopingle mücadeleden sorumlu olduğuna dikkati çekti. 
Türkiye'nin dopingle mücadele konusunda gelişim göstermesi için Ankara'ya geldiklerini kaydeden Koehler, "TDMK, bu bölgede örnek, lider bir kuruluş. Türkiye bu anlamda doğru yolda. Programı daha da geliştirmek için bu yolda ADN ile çalışacak. Türk hükümetine ve ADN'ye dopingle mücadelede gösterdikleri çalışma için teşekkür ediyoruz"  ifadelerine yer verdi. 

ADN Başdanışmanı Andersen : “Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu'nun gösterdiği çalışmalardan çok etkilendik”
ADN Başdanışmanı Andersen ise 2 gündür Ankara'da bulundukları ve dopingle mücadele konusunda Türkiye'deki kuruluşları incelediklerini söyledi.
"ADN, Türkiye Dopingle Mücadele Kuruluşu'nun oluşması için burada" diyen Andersen, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu'nun gösterdiği çalışmalardan çok etkilendiklerini vurguladı.

Türkiye'deki dopingle mücadele yapılanmasının geliştirilmesine katkı sağlayacaklarını ifade eden Andersen, sözlerini şöyle tamamladı:
"Dopingle mücadele programlarını inceleme fırsatını bulduk. Şuna inanıyoruz ki; Türkiye Dopingle Mücadele Kuruluşu, mevcut en iyi kuruluşlardan biri olacak. Temiz sporcuları korumak adına TMOK, Türk hükümet ve TDMK'nın verdiği mücadeleye çok teşekkür ederiz." 

Bu haber 1826 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x