Büyük beklentimiz var

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Gülpınar, Londra´da 29 Ağustos-9 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak 14. Paralimpik Oyunları´nda tüm branşlarda başarılı sonuçlar alacaklarına inandığını söyledi.

Büyük beklentimiz var
A+ A-

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Gülpınar, Yeşilköy'deki WOW Otel'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, federasyon olarak 7 branşta 43 sporcuyla Paralimpik Oyunları'na katıldıklarını vurgulayarak, “Madalya için rakam ifade etmiyoruz. Büyük beklentilerimiz var, ama öncelikle bu camianın Türkiye adına verdiği onurlu mücadelenin algılanmasını arzu ediyoruz. Engelli kardeşlerimiz bu noktalara kolay gelmiyor” dedi.

Sporcularının paralimpik oyunlara katılma hakkını Avrupa ve dünya şampiyonalarında başarılı dereceler alarak elde ettiğini belirten Mustafa Gülpınar, “Eğer sporcularımız heyecanlarını yenerlerse bu branşların tümünde derece bekliyoruz. Ancak bu noktaya gelmiş olmaları dahi spor adına onları Türkiye'nin kahramanları haline getiriyor” diye konuştu.

Paralimpiklerde işlerin kolay olduğu algısının bulunduğunu kaydeden Mustafa Gülpınar, şöyle devam etti:
“(Engellinin sporla ne işi olur?) diyenleri de gördük. Salona gitmek, o özel malzemeye ulaşmak kolay değil. Bizim 3 bin 657 sporcumuz var. Türkiye'de 2.5 milyonu bedensel engelli olmak üzere 8.5 milyon engelli bulunuyor. Biz bu sporcu sayısını neden 50 binlere çıkarmayalım. Sistemimizi oturtursak, 2024 paralimpik oyunlarında dünya liderliğine oynayan bir camia oluruz. Ancak medya desteğine de çok ihtiyacımız var.”

Gülpınar, diğer federasyonlarla kendilerine ayrılan bütçelerde dengeleme istediklerini belirten, “Paralimpik oyunlarda arzu ettiğimiz dereceleri alıp dönersek, devlet büyüklerimizden taleplerimiz için biraz daha yüzümüz olacak. Bize ait bir tesis istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Paralimpik oyunlar öncesi hazırlattıkları 4 kamu spotunda sloganlarının “Sosyal sorumluluk değil spora destek istiyoruz” şeklinde olduğunu dile getiren Mustafa Gülpınar, “Sosyal sorumluluk projeleri Türkiye'de birçok kuruluş tarafından organize ediliyor. Fakat biz kardeşlerimizin performans sporu yaptığını belirtmek istiyoruz” dedi.

Gülpınar, kendi federasyonlarına bağlı milli takımların ana sponsorluğunu üstlenen Saran Holding'e ve sponsorlarından GNC ve Sanko'ya da teşekkür etti.

Federasyon asbaşkanlarından Ali Duran Karakaya da, Paralimpik Oyunlara 43 sporcuyla katılmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Asbaşkan Nevin Ergun ise, Türkiye'nin 2020 olimpiyatlarına aday olduğunu hatırlatarak, “Ulaşılabilirlik ve erişilebilirliği halletmek gerekiyor. Bir şehir engelliler için engelsiz hale getirilirse biz bu kardeşlerimizi evlerinden spor sahalarına rahat getirebiliriz. Sağlık konusunda çok titiz davranıyoruz. Her türlü imkanları sağlıyoruz” dedi.

Sporcuların görüşleri

Paralimpik oyunlarda atıcılıkta Türkiye'yi temsil edecek sporculardan Korhan Yamaç, atıcılıkta 5 kişiyle birlikte Londra'da mücadele edeceklerini, ellerinden gelenin en iyisini yaparak iyi dereceler almak istediklerini söyledi.
2008 Pekin'deki Paralimpik Oyunları'nda okçulukta altın madalya alan Gizem Girişmen ise formda olduğunu belirterek, “Yine çok iyi işler başaracağımızı düşünüyorum. Kadın olimpik takımıyla da yarışacağım. İki madalya şansımız olacak, ikisini de almak istiyoruz” dedi.

Aldıkları başarıların medyada daha geniş yer alması gerektiğini kaydeden Gizem, “Aldığımız başarıların gazetelerin küçük bir yerine sıkışması haksızlık. Bizim takımımızda olimpiyatlardan sonra benim haberlerimi görüp spora başlayan arkadaşlarımız var. Medyaya büyük görev düşüyor” şeklinde konuştu.

Pekin'de masa tenisinde bronz madalya kazanan Neslihan Kavas da federasyonun en genç takımının masa tenisi takımı olduğunu vurgulayarak, “Daha önce masa tenisinde sadece ben yarışmıştım. Bu sefer 6 sporcuyla yarışacağız. Federasyonumuzun en genç takımıyız. Bu paralimpik oyunlarda her sporcumuzun madalya şansı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yüzücüler Beytullah Eroğlu ve Özlem Baykız ise, Londra'da madalya almak istediklerini söylediler.

Sporcular

Londra Paralimpik Oyunları'nda mücadele edecek Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun sporcuları şunlar:

Atletizm: Cihat Kılıçarslan
Atıcılık: Korhan Yamaç, Cevat Karagöl, Aysel Özgan, Yunus Bahçeci, Savaş Üstün
Masa Tenisi: Neslihan Kavas, Kübra Öçsoy, Ümran Ertiş, Abdullah Öztürk, Hatice Duman, Nergiz Altıntaş
Halter: Yasemin Ceylan, Çiğdem Dede, Nazmiye Muslu, Özlem Becerikli, İzzettin Kanat, Turan Mutlu
Okçuluk: Gizem Girişmen, Özlem Hacer Kalay, Hatice Bayar, Gülbin Su, Zafer Korkmaz, Oğuzhan Polat, Özgür Özen, Abdullah Şener, Doğan Hancı, Mustafa Demir, Erdoğan Aygan
Yüzme: Beytullah Eroğlu, Özlem Baykız
Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı: Ali Asker Turan, Özgür Gürbulak, Cem Gezinci, Kaan Dalay, Murat Arslanoğlu, Aytaç Ercan, Deniz Acar, Fikri Gündoğdu, İsmail Ar, Bestami Boz, Bülent Yılmaz, Ferit Gümüş.

Engelli olimpiyatlarına 69 sporcu uğurlanacak

İngiltere'nin başkenti Londra'da, 29 Ağustos-9 Eylül 2012 günleri arasında düzenlenecek Paralimpik Oyunları'na Türkiye'den 10 farklı branşta 69 sporcu katılacak.

27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen olimpiyatlara ev sahipliği yapan İngiltere'nin başkenti Londra, 29 Ağustos-9 Eylül 2012 günleri arasında da Paralimpik Oyunları'na kapılarını açacak. 12 gün sürecek organizasyonda bedensel ve görme engelli ile özel sporcular, 20 branşta madalya mücadelesi verecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dünya çapında düzenlenecek bu önemli organizasyona katılacak 69 Türk sporcu ile olimpiyat kafilesini İstanbul'da düzenleyeceği bir organizasyonla uğurlayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan'ın ev sahipliğinde, İstanbul WOW Otel'de yarın düzenlenecek bir kahvaltı organizasyonu ile engelli milli sporcular, Londra Paralimpik Oyunları'na uğurlanacak.

İlki 1960 yılında Roma'da yapılan Paralimpik Oyunları'nın 14'üncüsü, 165 ülkeden 4 bin 200 sporcuyla katılım rekoruna sahne olacak. 4 yıl önce Pekin'de gerçekleşen tarihin en başarılı Paralimpik Oyunları organizasyonu, 279 dünya rekorunun kırıldığı dünya çapında 3 milyar 800 milyon televizyon seyircisine ulaşmıştı.

Paralimpik oyunlarında yer alan spor dallarının sayısı artarken, engelli sporcuların kırdığı rekorlar olimpiyat rekorlarına yaklaşması dikkati çekmekte. 20 branşında düzenlenecek Londra 2012 Paralimpik Oyunları 29 Ağustos'ta başlayacak ve 9 Eylül'de sona erecek.

Engelli olimpiyatlarına rekor sayıda sporcu uğurlanacak

Paralimpik Oyunları'na daha önce dört kez katılan Türkiye, son olarak 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 16 sporcunun katılımıyla, 1 altın ve 1 bronz madalya kazanmıştı.

Londra 2012 Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi 10 branşta 69 sporcu ile temsil edecek.

Paralimpik Oyunları'na katılan sporcularımızın her birinin kendisine has bir hikayesi de var. Oyunlara katılacak sporcuların arasında gazilerin yanı sıra 17 Ağustos depreminden kurtulan sporcu bulunuyor.