Bu onur tüm takımın

Dünya Takımlar Judo Şampiyonası´nda, bronz madalya alan ve judo tarihine adını altın harflerle yazdıran kızlarımızdan Aynur Samat, ´´Judo tarihinde bir ilki gerçekleştirdik, gururluyuz´´ dedi.

Bu onur tüm takımın
A+ A-

 

Dünya Takımlar Judo Şampiyonası'nda, bronz madalya alan ve judo tarihine adını altın harflerle yazdıran kızlarımızdan Aynur Samat, ''Judo tarihinde bir ilki gerçekleştirdik, gururluyuz'' dedi.

 Antalya'da düzenlenen Dünya Takımlar Judo Şampiyonası'nda üçüncü olarak bronz madalyayı ülkemize kazandıran bayan milli takım sporcularından Aynur Samat, şampiyona öncesi ve sonrasında takım halinde yaşadıklarıyla ilgili olarak sitemize çarpıcı açıklamalarda bulundu…

 Şampiyonaya çok iyi bir hazırlık yaptıklarını ve bunun sonucunda ise başarının geldiğini dile getiren Aynur Samat, ''Ülkemizde yapılan Dünya Takımlar Şampiyonası’na mükemmel bir hazırlık yaptık. Aslında kendimizi şampiyonluğa programlamıştık. Çünkü şampiyona ülkemizde yapılıyordu. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda milli takımımızın kendi seyircimiz önündeki muhteşem sonuçları bizleri çok olumlu yönde etkilemişti. Sürekli olarak arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarda ‘neden biz de yapmayalım’ diye kendimizi motive ediyorduk. Türkiye’deki bu önemli organizasyonda tüm takım arkadaşları olarak şampiyon olup istiklal marşımızı çaldırmayı hedeflemiştik. Ancak sonuçta ufak tefek hatalarla maçları kaybedince üçüncülükle yetinmek zorunda kaldık” diye konuştu.

 Şampiyona sırasında takım halinde yaşadıkları en büyük şanssızlığın Japonya'ya yenilmek olduğunu dile getiren başarılı sporcu, ''Bu maçla final şansımızı kaybettik. Ancak moral ve motivasyonumuzu asla bozmadık. Buradan mutlaka madalya alacağımıza dair kendimize söz verdik. Diğer maçlarımızı kazanarak ne olursa olsun madalyayı almalıydık. Takım arkadaşlarımla bu düşünceyle maçlara çıktık ve Japonların yenilgisiyle hırsımızı Moğol takımını 5-0 yenerek çıkardık. ve madalya için yolumuza devam ettik'' dedi.

 ''KENDİ EVİMİZDE MADALYA ALMALIYDIK''

 

Son şansları olan bronz madalya mücadelesinde karşılarında Fransa’nın durduğunu ve bu durumun kendilerini çok heyecanlandırdığını belirten Samat, ''O maç öncesi inanın kalbim duracak gibiydi” diyerek tüm takım arkadaşlarının da aynı duygular taşıdığını söyledi. Finalden şanssız bir şekilde dönmenin verdiği buruklukla Fransa karşısına çıktıklarını ifade eden milli judocu, “Kendi evimizde kendi minderimizde bu madalyayı Fransızlara kaptırmayacak sonuna kadar mücadeleyi bırakmayacağız diyerek maça çıktık. Maç 2-2 berabere olunca, heyecan had safhaya ulaştı. O anda kalbimiz duracak gibiydi.

 

 

 

Arkadaşımızın maçı almasıyla nasıl sevineceğimizi bilemeyerek sadece ağladığımı hatırlıyorum. Bu sonuçla Türk judo tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş ve madalya kazanmıştık. Dünya Takımlar Şampiyonası’nda 3.’lük elde eden bir takımın ferdi olmak gurur vericiydi. Tribünlerin o coşkusuyla hem ağlıyor hem de sevinç çığlıkları atıyorduk. Takım arkadaşlarımla istedik ve başardık. Bu kadroyla daha büyük başarılara imza atacağımıza, bir daha ki şampiyonada istiklal marşımızı okutacağımıza yürekten inanıyorum.'' diyerek duyularını dile getirdi.

 ''EN BÜYÜK MOTİVASYONUM BAYRAK”

 

Yaşantısının büyük bir bölümünün milli takım kamplarında geçtiğini ve günde 3 saat antrenman yaptığını anlatan Aynur Samat, motivasyonunun kaynağını ise odasında asılı bulunan Türk Bayrağı’ndan aldığını belirtiyor. Bayrağı hiçbir zaman yanından ayırmadığını kamp yaptığı tesislere bile bayrak astığını belirten Samat, ''Bayrağımızı her gördüğümde ülkem için daha büyük başarılara imza atmam gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca 70 milyon insanımızın arkamda olduğunu düşünerek motive olmaya çalışıyorum.'' şeklinde konuştu.

 Dünya Kupası Şampiyonluğu, Akdeniz Oyunları ikinciliği 23 Yaş Altı Avrupa 3.’lüğü dereceleri de bulunan Aynur Samat judoya ortaokul öğrencisi iken kurs ilanı ve arkadaşlarının teşvikiyle başlamış. Bu spora en başta 6 kız arkadaşı ile başladığını, kurs döneminde ise bir hafta sonunda tek başına kaldığını anlatan Aynur Samat, judonun disiplini, antrenörlerinin tutumu ve arkadaş ortamının güzelliği sayesinde judoya olan aşkının ve bağlılığının her geçen gün daha çok bağlandığını sözlerine ekledi.

 “LONDRA’DA MUTLAKA KÜRSÜYE ÇIKACAĞIM”

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olan Aynur Samat'ın en büyük hedefi; 2012 yılında Londra’da yapılacak olan olimpiyatlarda kürsüye çıkmak. Bunun için çok sıkı bir antrenman programı yaptığını milli takım kamplarının haricinde kendisinin de ferdi olarak sürekli çalıştığını belirten Samat, “Londra’da kürsüye çıkarak spor yaşantıma son vermek istiyorum. Olimpiyatlardan sonra ise çok sevdiğimim öğretmenliğe devam ederek yeni yeni şampiyon adayı bayan sporcuları Türk judosuna kazandırmayı hedefliyorum.” diyerek sözlerine nokta koydu.