A+ A-

Bu dünyadan bir Esat Delihasan geçti

 
Evet dostlar bilindiği gibi karate federasyonu başkanı Esat Delihasan 19.04.2021 tarihinde aramızdan sessizce ebedi aleme göçtü. Daha merhumun birinci gününde iktidar kavgalarına başlayan arkadaşları da kınıyorum bari merhumun bir yedisi çıksaydı bu ne hırs bu ne makam sevgisi.
 
Esat Delihasan 1969 yılında Rizeli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi Cocukluk yıllarında İstanbul Kumkapı’da göç ettiler. Kardeşleri ile beraber yaşam mücadelesi verirken bir yandan da içinde o zaman her çocuğun olduğu gibi Esat’ın da Karate sevdası başladı evlerine yakın bir salon vardı Kültürel karate spor merkezi Sensei Ali Koca hocanın yanında 1985 yılında karateye başladı işte bizim arkadaşlığımızda tam o yıllara denk geldi bizde vatan caddesinde kamikaze karate Assn de Sensei İsmet Turna ile çalışmalar yapıyorduk. Eskiden kardeş kulüpler vardı sur içinde üç beş kulüp haftasonları bir kulüpte toplanıp toplu antrenmanlar yapıyorduk. Aramızda arkadaşlık milli takım arkadaşlarına da döndü derken haftada iki üç gün bir arada oluyorduk arkadaşlık ediyorduk o zamanlar çok da bolluk yoktu tabiri caizse bir ekmeği ikiye bölüp yiyorduk. O zaman şimdiki gibi Olanaklar yoktu senede bir veya iki defa anca yurtdışına getirebiliyordu milli takımda da beraber olmaya başladık kamplarda da beraber olmaya başladık bizim bir ekibimiz vardı üç beş arkadaştık derken yollarımız askerde de kesişti Kara Kuvvetleri Gücü Ankara’da yaklaşık bir buçuk sene ordu milli takımında birlikte aynı ranzalar uyuduk çok güzel anlarımız oldu.
 
Askerlik bitip döndükten sonra yine hayat mücadelesi etmeye başladı o zamanlar ben buralarda umduğumu bulamayınca Almanya’ya gittim.
İstanbul Büyükşehir belediyesi 1994 Yılında karate branşı kurmaya karar vermiş Esat kardeşimiz de orada sporcu olarak başlamıştı Daha sonra dizindeki sakatlıklardan dolayı tamamı milli sporculardan oluşan takım arkadaşlarına bu sefer antrenör olmuştu. Burada tamamı milli sporculardan oluşan bir takımla bir sürü Avrupa dünya dereceleri elde ettiler. Ardından milli takımlarda teknik kurullarda ve milli takım antrenörlüğü ve teknik direktörlük görevlerde bulundu.2008 sonlarında camianın nabzı yoklanarak çıkan iki üç isim arasında Esat Delihasan sıyrılarak siyasi desteği de alarak başkan aday olarak çıktı ve seçimi kazanarak başkan oldu 2009’dan vefat ettiği 2021 tarihine kadar federasyon başkanı olarak görev yaptı.
 
Esat delihasan çok hırslı bir arkadaşımızdı müthiş bir hırsa sahipti yani ondaki bu hırs kolay kolay kimsede yoktu. her gün bir yerde ziyaretlerine devam etti.
Gene vefatından önce Yalova ilinde kulüpler Türkiye kata Şampiyonası yapma kararı alındı Şampiyonasının ardından da bir Dan eğitim semineri diye bir seminer vardı oraya da gitti ya yalovada ya da dan eğitim seminerinde bu lanet olası virüsü kaptı. arkadaşları rahatsız olduğunu anlayınca bir doktora görün demelerimize rağmen yok bir şeyim üşüttüm diyerek süreci de biraz geciktirerek virüsün %80 ciğerlerine indiği zaman birde Ankara’ya gitti geldi ama maalesef çok geç kalınmış oldu artık.
Hastanede yapılan müdahalelerin artık işe yaramadığı üçüncü dördüncü günden sonra entübe olacağını duyunca İçimden dedim ki Allah yardımcısı olsun çünkü çok zor yaklaşık dört ay önce ben de aynı durumda babamı kaybettim.
 
Yaklaşık bir hafta süren hastanedeki durum her geçen gün daha da ağırlaşarak entübe durumuna girdi boğazındaki enfeksiyondan dolayı dışardan boğazını delerek beslenmesini dışardan sıvı yardımıyla yaptılar ama ona rağmen bir hafta direnebildi 19:04 2021 pazartesi sabah saat 08:30 sularında ruhunu teslim etti.
Ardından Alibeyköy Büyükşehir gasilhanesine yıkama işlemleri yapıldıktan sonra öğlen namazı için Pandemi olmasına rağmen Eyüp sultan camiisini ayarlayan Sayın Adem ÖzBektaş hocamıza çok teşekkür ediyorum.
İstanbul ve çevre illerden gelen arkadaşları Merhuma son görev olarak cenaze namazına katılabildiler.
 
Cenazenin ardından saat 14:00 sularında Alibeyköydeki baba evinde son kez helalleşerek İstanbul gençlik spor il müdürü Sayın Burhanettin Hacıcaferoğlu’nun organize ettiği Otobus ile Rize’ye doğru yola çıkıldı.
20.04.2021 Salı günü Rize’nin Muradiye kasabasında merhumun cenaze namazı kılınarak ebedi istirahatgahı olan aile kabristanlığına defnedildi merhuma burada Allahtan Rahmet ailesine ve geri kalan sevenlerine başsağlığı diliyorum.
 
Daha merhumun birinci gününde iktidar kavgalarına başlayan arkadaşları da kınıyorum bari merhumun bir yedisi çıksaydı bu ne hırs bu ne makam sevgisi.
 
 
Hayrettin Hamurcu 
5. Kad Karate Milli Takım Ant.  
İşitme Engelli Antrenörü
Bedensel Engelli Antrenörü

Tüm Makalelerini Göster