Akgül, “Spor tesisi noktasında ulaşılmadık ilçe, belde ve köy kalmayacak.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, 2023 yılı hedefi belirlediklerini ifade ederek, “2023 temel hedef alınarak Türkiye´de bütün illerin statlarını yenileyeceğiz” dedi.

Akgül, “Spor tesisi noktasında ulaşılmadık ilçe, belde ve köy kalmayacak.
A+ A-

GSGM HEDEF BÜYÜTTÜ
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, 2023 yılı hedefi belirlediklerini ifade ederek, “2023 temel hedef alınarak Türkiye’de bütün illerin statlarını yenileyeceğiz” dedi. Türkiye’nin spor tesisi konusunda son 7 yılda müthiş bir hamle içine girdiğini ve bu tesis yapımının her geçen yıl artarak devam edeceğini belirten Akgül, “Spor tesisi noktasında ulaşılmadık ilçe, belde ve köy kalmayacak. Ayrıca 2023 yılı yatırım projemizde tüm illere yüzme havuzu yapacağız” diye konuştu.
          Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, 2023 yılı temel hedeflerinin bütün illerin statlarını yenilemek ve spor tesisi noktasında ulaşılmadık ilçe, belde ve köy kalmaması olduğunu söyledi.
Akgül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 yılı Türkiye vizyonu olduğunu anımsatarak, ''Bizim de sayın başbakanımızın vizyonuna paralel, sporda 2023 yılı vizyonumuz bellidir. 2023 yılı sosyal içerikli temel hedefimiz, bütün illerin statlarını yenilemek ve spor tesisi noktasında ulaşılmadık ilçe, belde ve köy kalmaması. Organizasyonel içerikli hedefimiz ise yaz ve kış olimpiyatlarıdır. Yüzlerce sporcuyla olimpiyatlara katılmak ve Türkiye'nin madalya sıralamasında ilk onda yer alması bu vizyonun ana başlığıdır. En büyük ve nihai hedefimiz Avrupa ve dünya futbol şampiyonasını almak, olimpiyatı ülkemizde düzenlemektir'' ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE ŞANTİYEYE DÖNDÜ

Temel hedeflerin uzağında olmadıklarını rakamların söylediğini vurgulayan Akgül, şunları söyledi:
''2002 yılından bu yana yüzde bin oranında artan lisanslı sporcu sayısına paralel yine aynı yıl baz alındığında yüzde 500'ü aşkın tesis gerçekleşmesi ile beraber bir spor organizasyonları cennetine terfi eden yurdumuz, kitleleri salon ve sahalarda koşturmaya başlamanın keyfini yaşıyor. Organizasyonların ülkelere verilme kriterlerine, yüksek standartları ve kusursuz kalite koşulu ile yeni boyut kazandırılmış olan spor anlayışımız, olimpiyatların temel hedefinin hemen eşiğinde durmaktadır. Sözün bittiği yerde rakamlarla mevcudiyetini koruyan spora hizmetlerimiz, 2011 yılına gelinceye dek 8 yılda onlarca yılın eksikliğini giderdi.''
SPORCU SAYISINDA YÜZDE BİN ARTIŞ

Uzak bir geçmiş olarak anılamayacak olan 2002 yılında Türkiye için lisanslı sporcu sayısını telaffuz etmenin ''ciddi bir ayıp'' olarak nitelendiğini belirten Akgül, şunları ifade etti:
''O yıllarda ülkemizde yalnızca 270 bin lisanslı sporcu vardı. Bugün bu sayı 2 milyon 700 bini aşkın bir noktadadır. 2023 yılına giden yolda hedef 10 milyon lisanslı sporcu olarak belirlenmiştir. 2002-2010 sürecinde sporcuya kapalı hantal tesisler boyutundan, sporun yapıldığı veya yapılacağı her yere modern tesisler anlayışına geçildi. Hem DPT'den gelen hem de Spor Toto kaynaklı çok ciddi tesis yatırımları yaptık. Geçen 8 sportif imar yılında bir spor şantiyesini andıran il ve ilçelerimizdeki inşaatlardan gelen çekiç sesleri tüm dünyada yankılandı. Tesislerimize uluslararası akreditasyon lisansı vermeye gelen Avrupa ve dünya spor federasyonları birliklerinin temsilcilerine parmak ısırtan eserlerimiz, amacımızın olimpiyatlar, prensibimizin kararlılık olduğunu herkesin aklına adeta kazıdı.''
8 YILDA 152 SPOR TESİSİ

Akgül, sporun tesis olmadan gerektiği gibi yapılamayacağını vurgulayarak, işe temeli atılan yapılardan başladıklarını belirtti.
Bu noktada önlerinde 114 adet inşaat çukurundan başka bir yapısı olmayan tesislerle karşılaştıklarını ifade eden Akgül, şöyle konuştu:
''Hiçbir sosyal konuda ayrımın gözetilmediği yıllarda politik kaygılarla yatırım anlayışı, yerini sporcu taramasına göre tesis yapılaşmasına bıraktı. Sporcu kazandıracak tesislerin inşa edildiği 8 yıllık süreçte salonsuz 80 bin ve üzeri nüfuslu ilçeler varken, bugün 10 bin ve daha az nüfuslu ilçelere spor salonları kazandırmaya başladık. 2002 yılında sporun tesisleşmesi için belirlenen rakam yüzde 600 oranında arttırıldı. Artan bu bütçe ile 8 yıla 152 spor tesisi sığdırılırken, kullanılamayacak kadar eski, hantal ve atıl spor tesisleri de modernize edildi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün kurulduğu 1938 yılından bu yana yapılan toplam spor tesisleri yatırımın daha fazlasını 2 yıl içindesinde Erzurum'a yaparak yatırım rekorlarını altüst eden çalışma azmimiz, olimpiyat yapma kararlılığımızı perçinledi. Bir yandan Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Mersin ve Erzurum'a 5 bin ve 7 bin kişilik spor salonları yapımı devam ederken, diğer yandan 2023 yılı yatırım projemizde yüzme havuzu olmayan ilin kalmaması hedeflenmekte. Ülkemizde havuzu olmayan il ise çok az kaldı.''

MODERN STATLAR
Yatırımlara en somut örneğin 2002 yılında 2 adet olan atletizm sahası sayısının bugün 45'e çıkmasının gösterilebileceğini de kaydeden Akgül, ''Avrupa ve dünyanın gözdesi olan futbol takımlarını ağırlayıp gururla konuk edebileceğimiz ve en zorlu 90 dakikalar için dahi hodri meydan diyebileceğimiz Seyrantepe Stadyumu hizmete girdi. Tüm bu dev yatırımları yeni tesis kazandırma modeli ile Antalya, Erzurum, Trabzon, Diyarbakır, Kayseri, Şanlıurfa, Malatya, Sivas, Hatay, Afyonkarahisar, Mersin stadyumları için de uyguladık ve uygulamaya devam edeceğiz'' diye konuştu.
HEDEF OLİMPİYAT

Yunus Akgül, 2023 yılı sürecinde ev sahipliği yapmak için yoğunlaşacakları öncü hedeflerini ise şöyle açıkladı:
''Avrupa ve dünya futbol şampiyonası, Dünya Gençlik Olimpiyatları. Erzurum'da Kış Gençlik Olimpiyatları ile Dünya Kış Olimpiyat Oyunları. Nihai organizasyon hedefimiz ise 2020 veya 2024 yılında İstanbul Dünya Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları olacaktır.''