5 Kıta İstanbul´da buluşuyor

Oryantiring Federasyonu, Türkiye´deki en büyük oryantiring organizasyonunu, kıtaları İstanbul´da buluşturarak yapmaya hazırlanıyor.

5 Kıta İstanbul´da buluşuyor
A+ A-

 

 

Oryantiring Federasyonu ve İstanbul Orienteering Spor Kulübü tarafından 4-8 Kasım tarihlerinde yapılacak ''İstanbul 5 Gün (İST 5 DAYS)'' yarışlarına 5 kıtadan ve 27 ülkeden 500'ün üzerinde sporcunun katılması bekleniyor.

Federasyon Başkanı Mehmet Genç, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yapılacak en büyük oryantiring faaliyetine hazırlandıklarını belirterek, ''İstanbul 5 Gün yarışlarına 5 kıtadan katılım olmasını bekliyoruz. İki kıtanın biraraya geldiği İstanbul'da yapılacak bu yarışlar, oryantiring sporu için dünya üzerinde iki kıtada birden yapılan tek yarış olacak'' diye konuştu.

Oryantiring sporunun Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başladığını ifade eden başkan Genç, ''İstanbul 5 Gün yarışlarıyla oryantiringin adını ülkemizde daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağız. Aynı zamanda bu yarışların uluslararası bir statüde olması ülkemizin tanıtımına da büyük katkı yapacaktır'' dedi.

Mehmet Genç, yarışların uluslararası olmasının önemine dikkati çekerek, ''Bu organizasyonla Türkiye'nin daha büyük uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapabilecek durumda olduğunu göstermek istiyoruz. Yarışların üçü günü olan 7 Kasım'da dünya sıralamasına etki edecek orta mesafe mücadeleleri yapılacak'' bilgisini verdi.

İstanbul Orienteering Spor Kulübü'nün 4 yıldır bu organizasyonu yürüttüğünü kaydeden Genç, ''Bu yıldan itibaren yarışlara federasyonumuz da destek veriyor. Yarış, birinci kademeyle de birleştirildiğinden, Türkiye'den birçok kulübün katılmasını bekliyoruz'' dedi.

Genç, 5 gün sürecek yarışlar boyunca sporcular için olduğu kadar oryantiringle yeni tanışacaklar için de parkurlar olacağını belirterek, ''Oryantiring alanında, dünyada 10 bin, 20 bin kişinin katıldığı yarışlar yapılıyor. Bunlardan bazılarına ben de katıldım. Nasıl ki, Avrasya Maratonu'na onbinler katılıyorsa bizim de hedefimiz o'' şeklinde konuştu.

Oryantiringde harita üzerinde verilen işaretleri, sırasıyla doğru bir biçimde bularak, parkuru en kısa sürede tamamlayan birinci oluyor.