SUBLİMİNAL
Nilgül ERTEKİN

Nilgül ERTEKİN

SUBLİMİNAL

12 Şubat 2015 - 23:08


SUBLİMİNAL

Hayatımızı, davranışlarımızı  hatta geleceğimizi tehdit altına alan  Subliminal  “Bilinç altı yönlendirme” terimini duydunuz mu ? Bilinçaltı hareketlerinin, yaşama yansıma şekli de deniliyor Subliminal için…                                      
Bir diğer tabirle “Utanmadan aramızda dolaşan, mesaj verme tekniği ile insanlar cipli köleler haline getiriliyor” deniliyor. Kısaca lafı uzatmadan saf bilinç altımıza girip neler yapıyor bu subliminal tekniği bir bakalım….

Subliminal,  mesaj veya bilinçaltı mesaj; başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. Normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Burada esas olan duyarak değil, algılama yolu ile mesajı beynimiz dinler. Yeri geldiğinde gözle fark etmeyiz. Kulağımız ise hiçbir şey duymaz.   Bu yöntem bir ürünün reklamını yapmaktan, bir inancın ya da görüşün propagandasını yapmaya kadar varan geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Görsel ve işitsel olarak (bilinçli algılananlar) değil bilinçaltı seviyesinde algılanan söz, resim, görüntü ve şekillerden oluşur.


 Bir düşünün, gerçekçi olalım. Yaşamımızda bir takım olumsuzluklar yaşanıyor ve bu olumsuzlukların ahlak ve şeref yönleri ile güzel şeyler olmadığını bildiğimiz halde, bedenimize zararlı olduğunu bile bile bu ürünleri hala satın alıyor ve tasvip etmediğimiz davranışları yapanları  hala  baş tacı yapmamızın nedeni de sübliminal tekniği ile gerçekleşiyor. Bu nasıl oluyor diye şaşırmayın… Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi Subliminal mesajın en yaygın kullanma şeklidir.  En önemli durum ise, İnsanları nasıl etkileyebiliriz, güzel olmayanları nasıl kamufle edebiliriz, zararlı olduğunu bile bile ürünümüzü nasıl satabiliriz,  nasıl kendi düşüncelerimizin  doğru olduğuna inandırıp geleceği nasıl şekillendirebiliriz ve nasıl kendi koltuklarımızı garantiye alabiliriz diyerek , İnsanların tercih hakkını gasp edip, onları gizlice zehirlemektir amaç…

Subliminal teknikler reklamcılık ve propoganda alanlarında sık kullanılmaktadır. Dizi veya film karakterlerinin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir.
Bir dönem sinemalarda bir kola firmasının ablemi anlık olarak gelip kaybolur daha sonra bu şirketin 25. kare subliminal  mesaj tekniği ile reklam yaptığı ortaya çıkmıştır. Günlük yaşantımızda fazla ihtiyaç duymadığımız halde her sinemaya gidişimizde ara verilince patlamış mısır yememizin önüne geçemeyiz bu da geçmiş yıllarda yapılan subliminal mesajların etkisiyle bilinç  altımıza kazınmıştır. 

İsterseniz 25. Kare tekniği ile subliminal mesaj nasıl oluyor ondan bahsedelim, hatta kendinizde bunu test yapabilirsiniz. Televizyon dizilerinde veya sinemada gördüğümüz bir anlık görüntü 655 satır ve frame/çerçeve denilen 24 küçük kareden oluşur. Sinema bandında saat, dakika, saniye olarak diziliş vardır. Saniyeden sonra kare gelir ve 1 saniye 24 karedir. Her 24 kare ise bir ekran büyüklüğündeki kareyi oluşturur. Ve her 327,5 satırda bir control-track denilen bir aralık vardır. İşte bu aralıktaki görüntüler kesilir aralarına başka görüntüler atılarak 25.kare oluşturulur. Bant 1/25 e çıkar, bir anda görüntü gelir ve anında kaybolur. Genellikle görünmez ama bilinç altımıza yerleşir.  İlgilenirseniz birlikte bir test yapalım.

Filmi bilgisayarınıza kaydedin, Medyaplayer ile izlerken film sahnelerini 1/16 slow izleme modunda “Klocdec” ile izlerken alttaki ok işaretlerinden  Decrease Speed’e 3 kez tıklayıp filmi en yavaş hale getirin. Böylece her saniyeyi yaklaşık 5 saniyede izleyerek her kareyi tek tek yakalayabilirsiniz. Deneyin göreceksiniz.  Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ödüllü filmlerinden  “ Dövüş Kulübü – The Fight Club “ filminde subliminal tekniğinin kullanıldığını açık ve net bir şekilde görebilirsiniz.. Verilen mesajlar sigara-alkol-uyuşturucu tüketimi yanında sex ve farklı firma reklamlarının olduğunu görebileceksiniz.. 

Hiç aklınıza gelmeyecek subliminal örnekler de vermek istiyor. Mesela maaşınızı almak için bankaya gittiniz ATMye kartınız koyar koymaz bilmem kaç milyon kredi sizin için yazar;  cevap kısmında evet hayır diye kesinlik yoktur. Dalgınlığınıza gelip yanlış bir tuşa bastığınız anda hemen anında paraları elinizde bulabilirsiniz. Hadi bakalım ayıkla pirincin taşını… Her gün aksatmadan telefonunuza “Siz değerli müşterimize özel, bilmem ne kadar TL kredi “amaç sizin beyninizi yönlendirmektir. Bu mesajlardan sonra alışveriş yapma, zor hayat şartlarında isteklerin çoğalması ve ödeme gücümüz olmasa da, hiç düşünmeden tıpış tıpış bankaya gitme isteği içinizden geçer.  Ya kampanya telefonları, ardı ardına susmak bilmez sizin değerli zamanınızı çalarlar. Bu durum farkına varmazsınız ama sizde beklenmeyen yan etkilere sebep olur. Çoğunlukla ilaçlarda görülen bir yan etki türü oluşur.Cildinizin rengi değişir, sinirlenirsiniz, kalp atışlarınız yükselir ve kalp krizi riski altına girebilirsiniz.

Bir Alfred Hichcook filminde katil kurbanını öldürmeden önce gerilimi arttırmak için subliminal mesaj olarak yılan ve ardından kurukafa işaretleri gösterilir. Bu mesaj ile sinemada kalp atışını hızlandırarak adrenalinin yükselmesidir amaç. Hatta bu nedenle bir kişi kalp krizi geçirir ve birkaç kişinin de bayıldığı söylenir.  Sonuçta gişe rekoru kırılır.
Camel sigara paketi üstünde gizli bir resim olduğunu çoğu kez bakmanıza rağmen siz göremezsiniz ama devenin ön bacağında bir kadın resmi bulunmaktadır. Bazı karikatürlerde desen içinde kendi amaçlarına uygun yazıları dikkat etmezseniz göremezsiniz, İngiliz kağıt parasında, çok değerli olmasına rağmen kraliçenin fotoğrafının baş tarafındaki palmiye görüntüsü içinde subliminal masaj gizlidir. Dikkatli bakıldığında bunu görebilirsiniz. 

Ve Walt Disney filmleri..  Burada asıl hedef çocuklardır.
Çizgi film, şarkılar çocuklara sevgi kardeşliği öğütleyen masum zannettiğimiz birçok filmde pornografik resimler,  şiddet unsur içeren görüntüler bu subliminal teknolojisi ile saklanıyor ve çocuğun bilinç altına yerleşiyor. Kişiliğinin oluştuğu 0-7 yaş arasında bu görüntüler bilinçaltına hapis oluyor. Anne ve babalar çocuklarında  hiper aktiflik ve şiddet eğilimi  gördüklerinde  “Hayret bu çocuk kime benzedi böyle” demelerine şaşmamak lazım değil mi…

Her şey beynimizde bizim isteğimiz dışında oluyor demiştik, Özetlersek; Bilinçaltımız, zihin ve telkin yoluyla ikna olmaya müsaittir. Israr ve tekrarlarla gelen teklifleri kabul eder ve pekiştirir. Otomatik bir pilot gibi bütün tecrübelerimizi depolar ve depoladıklarını faaliyete geçirmekten de sorumludur. Bilinç aynı zamanda 3 ila 7 işi aynı anda yapabilir daha fazla görev yüklendiğinde kilitlenir. Dikkatimizi yönlendiremediğimiz o an bizi ilgilendirmeyen birçok veri algılanamadan hafıza deposuna aktarılır. İlerideki yaşantımızda bizim davranışlarımıza yön çizen güdüler halinde karşımıza çıkar. Görmediğimiz, duymadığımız şeyleri aslında görüyor ve duyuyoruz ve bilinçaltımıza gönderilen karar verme ya da faaliyete geçme aşamasında fikirlerimizi ve davranışlarımızı doğrudan etkilemektedir. Bu da toplumumuzu, yönlendirmeli, hitabet ve reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.
Sonuç : “Sana bir şeyleri rahat rahat anlatabilmek çok hoşuma gidiyor…”  Alınan ilginç subliminal masaj ile  “

 “ Bir gün,  Hımm kullanıldım yani diyeceksiniz, unutmayın…
Not: TBMM de 15/0272011 Tarihinde kabul edilen 6/12 Sayılı Radyo ve TV ların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun 9. Maddesinin 2. Fıkrası gereği “Ticari iletişimde bilinçaltı teknikleri kullanılamaz “ der.
Sevgi ve saygılarımla...

Bu yazı 1857 defa okunmuştur .

Son Yazılar