Türkiye Veteranlar şampiyonası.
Ayhan  KISRURE

Ayhan KISRURE

Türkiye Veteranlar şampiyonası.

06 Şubat 2012 - 00:00

Türkiye Muaythai  ve Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular (WFAAD-DUMESF), Federasyonları 05-02-2012 tarihinde İstanbul Ahmet cömert spor salonunda Türkiye de bir ilk gerçekleşti ve “Uyuşturucu ile mücadelede tek yol spor” sloganı ile Türkiye veteranlar Muaythai şampiyonası düzenlendi. Şampiyonanın asıl amacı dünya toplumlarının üzerine kabus gibi çöken uyuşturucu ve uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekmekti. Bu amacın hedefine ulaşması içinde ringe Türkiye nin en ünlü ustaları çıktı.
 


Öncelikle böylesine mükemmel bir düşünceyi hayata geçirmeyi başaran Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Muzaffer Ilıcak’ı tebrik ediyorum. Tabiki bir diğer tebrik de, böylesine önemli bir sosyal sorumluluk projesine katkı vermek amacı ile bu organizasyona katılım ücreti ödeyerek ringe çıkan dövüş ustalarına.

 

Profesyonel gala görüntüsünde gerçekleşen geceye, Öncü fight clup programı ile tanınan ünlü hocalardan Nusret Öncü TV. Çekimleri ile destek verdi. Uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekmek adına yapılan gece bu kutsal amacına gururla hizmet etti.

 

Bu organizasyonun en dikkat çeken yıldızları tabiki yüreklerine bileklerine güvenerek ringe çıkmayı kabul eden dövüş ustaları idi. Sami akın,Ercan özhan,Hilmi yavuz,Sebahattin Kaş,Hasan yıldız,Yılmaz Çeken,Cengiz Pank ,Sanatçı çılgın Sedat ve bir çok ismi ringde dövüşürken görmek tüm seyircilerde müthiş bir heyecan oluşturdu. Ülkemizde mücadele sporları ve özellikle ring sporlarını tanıtan, sevdiren hatta resmileşmesinde büyük emekleri olan, yüzbinlerce sporcunun alkol, sigara vb. tüm kötü alışkanlıklardan uzak kalarak yetiştiren duayen ustaları yıllar sonra ringde görmek ayrıcalıktı.

 

Her usta kendi yaş ve kilo kategorisinde mücadele etti. Rakipleri ile centilmence mücadele etmelerine rağmen gecede tam üç nakavt yaşandı. Son dönem yapılan gala gecelerinde böylesi ne güzel nakavtlar seyretmemiştik. Bu nakavtlar ring sporlarının duayenlerinden gelince bir başka güzel oldu izleyenler için.

 

56 yaşına kadar ring sporlarına onlarca şampiyon öğrenci yetiştiren Hilmi Yavuz hocanın ringdeki müthiş özverili mücadelesi gecenin takdire şayan olayı idi. Hilmi hocanın öğrencileri ring kenarından kendisini desteklemeleri hatta taktik vermeleri görülmesi gereken mükemmel anlardı.
 


Ülkemizde mücadele sporlarına görsel ve yazılı basında büyük destek veren ve birçok amatör branşın kurulmasında yer almış Muzaffer ılıcak ismini ayrıca takdir etmemiz gerekiyor. Daha önce ertelenen ve böylesine önemli hocaları bir araya getirmesi imkansız gibi menfi eleştirilere maruz kalan Ilıcak gecenin sonunda sanıyorum en mutlu kişi idi. Dağıtılan kupa ve şampiyonluk kemerleri geceye özel yapılan madalya ve sertifakalar,ışık ses sistemi ile başında bulunduğu federasyonun ilk gala gecesinde tam not aldı.

 

Bu geceyi diğer profesyonel gala geceleri ile kıyaslamak önemli bir hata olacaktır. Tüm katılımcılar ve federasyon maddi bir beklentileri olmadan Türk sporu ve uyuşturucu ile mücadeleye destek amacı ile canı gönülden oradaydılar. Tüm gece doğal akışında gelişti ve devam etti. Bu yüzden ufak tefek aksaklıklar ülkenin ilk veteranlar şampiyonası ve amacına asla gölge düşürmedi.

Ben bu ilk veteranlar şampiyonasının devamı gelmesini hatta diğer branşlarda da düzenlenmesini arzu ediyorum. Eski ustaların ringe çıkmasına ne kadar hasretmişiz meğer.
 
Her Şey Türk Mücadele Sporları İçin.
 
Ayhan KISRURE

Bu yazı 1989 defa okunmuştur .

Son Yazılar