FAVORİLERE EKLE  |  ANASAYFAM YAP

 ANASAYFA  

KÜNYE İLETİŞİM HABER İHBARI ÜYE OL

Dopinge karşı güç birliği     Tuncay Özkan´dan ilk açıklama     Ergenekon´da tahliye kararı     Türkiye- İran Spor İşbirliği     İran Hapkido Ehmaa´ya üye     Yağcı´nın altın kazandı    

  KATEGORİLER

  JUDO
  TEKVANDO
  KARATE
  KICK BOKS
  MUAYTHAI
  VUŞU
  JU JİTSU
  MERSİN 2013 AKDENİZ OYUNLARI
  HAPKIDO
  ATLETİZM
  VÜCUT GELİŞTİRME FİTNESS VE BİLEK
  YÜZME SENKRONİZE ATLAMA
  AIKIDO
  GELİŞMEKTE OLAN SPORLAR
  BOKS
  KAYAK
  AVCILIK ATICILIK
  GÜREŞ
  SAMBO
  CİMNASTİK
  2012 PARALİMPİK OYUNLARI LONDRA
  DUMESF - WFAAD
  ZAFERE DOĞRU Engelsiz bisikletle Karadeniz Turu
  CAPOEİRA
  ESCRİMA KALİ ARNİS
  BASKETBOL
  ÜNİLİG
  13. DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI
  TRİATLON
  ABA GÜREŞİ
  UNIVERSIADE 2011 YAZ OYUNLARI
  GOLF
  TENİS
  GELENEKSEL SPORLAR
  YAĞLI GÜREŞ
  BİNİCİLİK
  ÖZEL SPORCULAR SPORLARI
  HALTER
  MODERN PENTATLON
  MOTOR SPORLARI
  BİSİKLET
  BADMINTON
  2012 AVRUPA SPOR BAŞKENTİ
  RAGBİ
  OKÇULUK
  2012 OLİMPİYAT OYUNLARI
  EYOF
  BOCCE BOWLİNG DART
  ADSIZ ALKOLİKLER - A . A -
  YELKEN
  UNIVERSIADE 2011 ERZURUM KIŞ OYUNLARI
  BUZ HOKEY
  BUZ PATENİ
  ESKRİM
  DİĞER
 

HABER ARŞİVİ

 11.03.2014
 10.03.2014
 09.03.2014
 19.02.2014
 17.02.2014

TÜM HABER ARŞİVİ >>


  DÖVİZ KURLARI

1 EUR : 16,00 YTL

1 USD : 72,00 YTL

    Malezya’da destan yazdıkMalezya’da destan yazdık

 


01.11.2011


 

Malezya’da tarih yazan Türk karatesi, daha önceki yıllarda hayal olanları, gerçeğe dönüştürerek; dünya şampıyonasından 6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalya ile döndü. Bütün dünya Türkiye’yi hayranlıkla takip etti.

 

Türkiye Malezya’daki Dünya Karate Şampiyonası’ndan tarih yazarak döndü. 7. Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaşaltı Karate Şampiyonası Malezya’nın Melaka kentinde gerçekleştirildi.
Ayyıldızlılarımız bu şampiyonada, tarihi bir rekor kırarak tam 14 kişiyle yarı finale  çıktı.
Yine tarihinde ilk kez 11 final yaptı.
Ve yine bir ilke imza atıp 6 altın madalya kazanarak bütün dünyaya İstiklal marşımızı ezberletti ve albayrağımızı dalgalandırdı.
Dünya Karate Federasyonu (World Karate Federation, WKF) yetkilileri, “Milli marşınızı ezberledik” itirafında bulundu.
6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalya bir, ilkti…
Takımımız 21 Yaşaltı kategorisinde Dünya Şampiyonu olurken,  genel klasmanda da Dünya İkinciliğini elde etti.

GENÇLERİN AYAK SESLERİ…

Bu genç kuşak ileride büyükler kategorilerinde de çok şeyler yapmaya, büyük işler başarmaya şimdiden aday bir görüntü sergiledi.
Yaşları küçük ve misyonları büyüktü. Ve bunun farkındaydılar. 
Çok ciddi, kıyasıya maçlar yaptılar. Mücadeleleri, hırsları, madalyaya ulaşma çabaları, görülmeye değerdi. Hele bazı maçlarda hakemleri de yendiler. Ama bazı karşılaşmalarda rakiplerini yenmelerine rağmen, hakemlere takıldılar. Bu yüzden, belki iki altın madalyadan daha olduk.
Başarıda federasyon yönetimi ve teknik heyetin ustalığını da görmek gerek.
Çok iyi bir hazırlık dönemi geçirildi. En son ve en önemli hamleyi de Malezya’da yaptılar. Sporcuları bir hafta erken götürerek, son kamp dönemini orada yaşattılar.
Ayrıca, seçilen otel de çalışma şartları açısından mükemmeldi.  Klasik çok yıldızlı, resmi ve donuk bir otel yerine; sporcuların kendilerini son derece rahat hissedecekleri, çalışma şartları mükemmel, şehrin hareketliliğinden uzak, tabiatın içinde, sakin ve huzurlu bir otel tercih edilmiş ve tam isabet kaydedilmişti. 
Bir daha görüldü ki bizim çocuklarımız gerçekten çok kabiliyetli (Umay’ın dediği gibi: Ben doğuştan yıldızdım, şimdi parladım :), yeter ki başarı için şartlar oluşturulsun.
Bu şampiyonada yönetimden teknik heyete, organizasyondan sağlığa bütün birimler büyük bir performansla, zaferi birlikte getirdi. Çocuklarımız da tatamiye çıkıp gerekeni yaptı.
Türkiye’den çok çok uzak yerlerde bayrağımızın dalgalandığını görmek, istiklâl marşımızı defalarca dinlemek, insanı tarifi imkansız bir şekilde gururlandırıyor ve mutlu ediyor.
Şampiyonanın son iki gününde Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Serap Atay da kafilemizle birlikte tribünlerdeki yerini alarak, sporcularımıza destek oldu, sevincimizi paylaştı.

KARDEŞİZ BİZ

Bu arada, organizasyonun mükemmel olduğunu da söylemeliyiz.  Malezyalılar işlerini sessiz, sakin, telaşsız, güleryüzlü, saygılı bir şekilde  ve uyum içinde yapıyorlar.  Bir haftalık şampiyona boyunca ne bir gürültü duyduk, ne de bir münakaşaya şahit olduk. İşler saat gibi tıkır tıkır yürüdü. Memnun olmayan yoktu…
Malezya Başbakanı Mehd Najib bin Tun Razak ve Malezya Belediye Başkanı Mahd Ali bin Mahd Rustam ile Dünya Karate Federasyonu Başkanı (WKF) Antonio Espinos’un katılarak konuşma yaptığı açılış seremonisini binlerce Malezyalı tribünleri doldurarak renklendirdi. Ülkelerin geçit töreninden sonra, WKF Başkanı Espinos, Malezya Başbakanı  Abdul Razak’a siyah kemer taktı. Başbakan alkışlar arasında eliyle bir kırış gösterisi yaptı. Açılış ve kapanış törenlerinde dua okundu. Tribünlerdekiler de ellerini açarak duaya iştirak etti.
Her madalya alışımızda, bayrağımız dalgalandığında bizimle birlikte Malezyalılar da sevindi, duygulandı ve gelip bizi tebrik ettiler. Tam bir kardeşlik havası oluştu. 40 yıllık, 100 yıllık, 1000 yıllık kardeş gibi davrandık birbirimize… Zaten öyle değil miydik?..

EN BÜYÜK TÜRKİYE

 Türk kafilesi şampiyona boyunca ilgi ve gıptayla takip edildi. Bütün kafilenin otobüsten inip salona girerken, salonda tribünlerdeki yerini alırken ortaya koyduğu coşturucu söylemler, üçlü çektirmeler, kendimize has sevinç ve güç gösterilerimiz, herkesin ilgisini çekti. Bu tür aktivitelerin psikolojik yönden de çok büyük olumlu etkileri ve faydaları var:
Sabah otelden ayrılıp otobüsle salona geliyorsunuz. Biraz uykusuz, biraz yorgun, biraz sıkıntılı olabilirsiniz. Ama, otobüsten iner inmez salonun önünde el ele, omuz omuza bir halka yaparak ve ayaklarınızı yere vurup tempo tutarak “En büyük Türkiye” diye haykırdığınızda, hiçbir şeyiniz kalmıyor. Bir anda her şey olumluya dönüyor. Salona girdiğinizde herkes size bakıyor tribünlerdeki yerinize ilerlerken bir üçlük daha; “Lay lay lay lay, lay lay lay lay lom: En büyük Türkiye…” Ve ardından çeşitli sloganlar, yine herkes size bakıyor, dikleşiyorsunuz, dik durduğunuzu görüyorlar. Bu durum da hoşunuza gidiyor. Ve böylece, bu psikolojiyle mücadeleye başlıyorsunuz. Bunu her gün yaptık ve bizden başka da yapan yoktu…

BİR ŞAMPİYONA BÖYLE GEÇTİ…

 
 
Malezya’da madalya avı
Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaşaltı Karate Şampiyonası Malezya’nın Melaka kentinde 13 Ekim Perşembe günü başlamadan önce, Türkiye’nin şampiyonadaki hedefi bütün kategorilerde ve sikletlerde kürsüye çıkmaktı. Türk karateciler, Malezya’da madalya avına çıkıyordu.
Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, “Dünya karatesinde önemli bir yere sahip olan Türkiye, bu şampiyonada ses getirecek güce ve potansiyele sahiptir. En iyi şartlarda ve gereken şekilde hazırlık dönemini geçirdik. Şimdi çocuklarımızdan madalyalar bekliyoruz. İnşallah Türk milletinin yüzünü güldürecek neticelerle ülkemize döneceğiz” derken ümidini dile getiriyordu.
Milli Takımlar Teknik Direktörü İbrahim Erçin de, “Ümit, Genç ve 21 Yaşaltı Milli Takımlarda dünya çapında sporculara sahibiz. Çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. En son, şampiyonanın yapılacağı Melaka kentine bir hafta önce gelerek, son hazırlıklarımızı burada yaptık. İklime ve çevreye uyum sağlamamız açısından bu önemliydi. Şimdi bütün sporcularımız istim üstünde. Bütün kilolarda ve kategorilerde madalya alacak güce sahibiz. İnşallah ülkemizi sevindirecek altın, gümüş ve bronz madalyalarla Türkiye’ye döneceğiz” diyerek, inançlı ve kararlı konuşuyordu.
Şampiyonada kata ve kumitede  toplam 33 sporcuyla mücadele ediyorduk ve Türkiye’nin tatamiye çıkacak isim listesi şöyleydi:
 
KATA                       
Bayanlar
Ümit: Meryem Mazlum
Genç: Gizem Şahin
21 Yaş Altı: Buket Aktaş
Takım Kata: Rabia Küsmüş, Hazel Kıratlı
Erkekler
Ümit: Alperen Fatih İniş Genç: Ali Sofuoğlu 21 Yaş Altı: Mehmet YakanTakım Kata: Selim Sofuoğlu, Enes Sefa 
KUMİTE
Bayanlar
Ümit 47 kg.: Umay Tokcan
Ümit 54 kg.: Aybüke Nur Punar
Ümit +54 kg: Vildan Güvercin
Genç 48 kg.: Neslihan Çalışkan
Genç 53 kg.: Büşra Tosun
Genç 59 kg.: Hiranur Saruhan
Genç +59 kg.: Nurcan Çiçek21 Yaş Altı 53 kg.: Tuba Yenen
21 Yaş Altı 60 kg.: Tuğba Tek
21 Yaş Altı +60 kg.: Meltem Hocaoğlu

Erkekler
Ümit 52 kg.: Tolga Macar
Ümit 57 kg.: Abdülkadir Kara
Ümit 63 kg.: Abdülsamet Küçükoğlu
Ümit 70 kg.: Alparslan Yamanoğlu
Ümit +70 kg.: Burak Turan
Genç 55 kg.: Emre Cevahir
Genç 61 kg.: Ahmet Göksel Karacan
Genç 68 kg.: Uğur Aktaş
Genç 76 kg.: Erolcan Kahyaoğlu
Genç +76 kg.: Ziya Yaşar
21 Yaş Altı 68 kg.: Erman Eltemur
21 Yaş Altı 78 kg.: Necati Pınarbaşı
21 Yaş Altı +78 kg.: Rıdvan Kaptan
 

Dünyayı dize getirdik

Türkiye olarak ilk günde fırtına gibi eserek 5 sporcuyla finale çıktık, dünyayı dize getirdik, dört altın madalya aldık. Tatamide dört dörtlük bir Türkiye vardı. Malezya’da Türk fırtınası esiyordu.
Şampiyonanın ilk gününde sporcularımız dünya arenasına damgasını vurdu. Birbirinden güzel karşılaşmalarla finale yürüyen karatecilerimiz aynı zamanda, Malezyalılar’a muhteşem bir görsel şölen sundu.
21 yaşaltı Erkek Kata’da Mehmet Yakan, bayan kumitede 53 kiloda Tuğba Yenen, 60 kiloda Tuğba Tek, artı 68 kiloda Meltem Hocaoğlu ve erkek kumitede artı 78 kiloda Rıdvan Kaptan altın madalya mücadelesi verdi. Sporcularımız 4 altın ve 1 gümüş madalya ile destan yazdı.  Artı 78 kiloda Rıdvan Kaptan gümüşte kalırken, diğer dört sporcumuz altın madalya ile kürsünün zirvesine çıktı. Bütün dünya İstiklal Marşımızı ezberledi. Böylece, 21 Yaşaltı Milli Takımımız Dünya Şampiyonu oldu.
21 yaşaltı erkek katada Mehmet Yakan karşısına çıkan bütün rakiplerini peşpeşe yenerek finale çıktı. Mehmet, Azeri, Hırvat, Makaolu ve İranlı rakiplerini bir bir safdışı bırakarak, altın madalya mücadelesine hak kazandı. Finalde Japon rakibini 4-1 yenen Mehmet, altın madalyaya uzanan ilk sporcumuz oldu. 
Artı 78 kiloda Rıdvan Kaptan, Koreli’yi 8-0, İtalyan’ı 4-3, Cezayirli rakibini 3-0 yendi. Suriyeli rakibini de 3-0 yenen Rıdvan finale kaldı. Finalde Montenegrolu rakibine bir puan farkla 3-2 yenilen sporcumuz şampiyonluğu kılpayı kaçırdı.
21 yaşaltı bayan kumitede kızlarımız finalde destan yazdı.
53 kiloda Tuğba Yenen, ilk turda İspanyol rakibini 6-1 yendi. Hırvat’ı 4-0’la safdışı bıraktı. Avusturalyalı rakibine 10-0’lık fark atan Tubğa, Avusturyalı rakibini de 3-0 yenerek final maçı yapmaya hak kazandı. Finalde karşısına Almanya adına dövüşen Duygu Buğur vardı. Dünya ve Avrupa şampiyonu milli sporcumuz Veysel Buğur’un kızı olan Duygu ile Türkiye adına tatamiye çıkan Tuğba arasındaki iki Türk kızının mücadelesinde 4-2’lik sonuçla galip çıkan, Türkiye adına yarışan Tuğba oldu ve ülkemize ikinci altın madalyayı kazandırdı.
60 kiloda Tuğba Tek, Çinli rakibini 2-0 yendi, Venezuellalı rakibini uzatmada 1-0 yendi. Amerikalı’yı 4-0’la geçen Tuba, Avusturalyalı rakibini de aynı skorla yenerek finale kaldı.  Tuğba Tek, finalde karşısına çıkan Japon sporcuyu 3-1 yenerek dünya şampiyonu oldu.
Artı 68 kiloda Meltem Hocaoğlu, ilk maçında Fransız rakibini 6-0 yendi. Daha sonra Mısırlı rakibini 3-1’le safdışı bırakan Meltem, grup finalinde de Finlandiyalı rakibini 1-0 yenerek finale kaldı. Finalde Fransız rakibini 4-1 yenen Meltem, dünyanın zirvesine çıktı. 
21 yaşaltı bayan katada Buket Aktaş, ilk müsabakasında Fransız rakibine yenilerek elendi.
21 yaşaltı erkek kumitede de sporcularımız nefes kesen maçlar yaptı.
68 kiloda Erman Eltemur ilk karşılaşmasında Danimarkalı rakibini 3-1 yendi, ardından Meksikalı rakibini uzatmada 1-0’la geçti. Daha sonra İngiliz’i de uzatmada 1-0 yenen Erman, Mısırlı ile yaptığı karşılaşmayı 5-0 kaybederek elendi.
78 kiloda Necati Pınarbaşı ilk karşılaşmasında İtalyan rakibine 9-2 yenilerek elendi.

GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Malezya’daki Dünya Ümitler, Gençler ve 21 Yaş Altı Şampiyonası görkemli bir açılış törenine sahne oldu. Malezya Başbakanı Mehd Najib bin Tun Razak ve Malezya Belediye Başkanı Mahd Ali bin Mahd Rustam ile Dünya Karate Federasyonu Başkanı (WKF) Antonio Espinos’un katılarak konuşma yaptığı açılış seremonisini binlerce Malezyalı tribünleri doldurarak renklendirdi. Ülkelerin geçit töreninden sonra, WKF Başkanı Espinos, Malezya Başbakanı  Abdul Razak’a siyah kemer taktı. Başbakan alkışlar arasında eliyle bir kırış gösterisi yaptı.

Altın kız Neslihan

Şampiyonanın ikinci gününde 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandık. 48 kiloda Neslihan Çalışkan finalde Mısırlı rakibini yenerek dünya şampiyonu oldu. Türkiye madalya sayısını 5 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya ile toplamda 9’a çıkardı.
İlk gün müsabakalarında 4 altın ve 1 gümüş madalya kazanarak güne damgasını vuran Türkiye, ikinci gün de madalyaları toplamaya devam etti.
İkinci günün altın madalyası Neslihan’dan geldi. Genç bayanlar 48 kiloda Neslihan Çalışkan, ilk turu maç yapmadan geçti, ikinci turda Özbek’i 1-0 yendi. Üçüncü turda karşısına çıkan rakibi 5-0 ve ördüncü turda Perulu rakibini 3-0 yenen Neslihan, beşinci turda Karadağlı’yı 3-0 yenerek finale kaldı. Finalde Mısırlı rakibini net bir skorla 3-0 yenen Neslihan Türkiye’ye bir altın madalya daha kazandırarak dünya şampiyonu oldu.
Genç erkek katada Ali Sofuoğlu Kuveytli ve Lüksemburglu rakiplerini aynı skorla 5-0 yendi. Ardından Rus, Danimarkalı ve İtalyan rakiplerini de peşpeşe aynı sonuçlarla 4-1 yenen Ali, dünya şampiyonluğu müsabakasını Japon rakibiyle yaptı ve 5-0 yenilerek dünya ikincisi oldu.
Genç erkek kumite 55 kiloda Emre Cevahir, ilk karşılaşmasında Amerikalı rakibini 7-2 mağlup etti. Tayvanlı rakibini 1-0 ardından, Tunuslu rakibini de 3-0 yenen Emre, Cezayirli rakibini de hakem kararıyla yenerek finale kaldı. Finalde Mısırlı ile karşılaşan Emre, rakibine uzatmada yenilerek, gümüş madalyanın sahibi oldu.
54 kiloda Büşra Tosun, ilk turda Bosnalı rakibini 4-0 yendi. İkinci turda İskoç’u 2-0 yendi. Üçüncü turda Japon’a 4-0 yenilen Büşra, rakibinin finale kalmasıyla çıktığı üçüncülük maçında İngiliz’i 4-3 ve ardından da Amerikalı rakibini 5-0 yenerek dünya üçüncüsü oldu. 
Genç bayan katada Gizem Şahin ilk karşılaşmasında Koreli rakibini 5-0 yendi. Ardından evsahibi Malezyalı’ya 3-2 yenilen Gizem elendi.
61 kiloda Ahmet Göksel Karacan, ilk turda Mısırlıyı 3-2 yendi. Wales’li rakibini de 2-0’la geçen Ahmet, Japon’u hakem kararıyla safdışı bıraktı. Tunuslu rakibini de 2-0 yenen Karacan, Litvanyalı rakibine hakem kararıyla yenilince üçüncülük maçına çıktı ama İranlı rakibine 5-2 yenilerek elendi.
68 kiloda Erolcan Kahyaoğlu, ilk turda Norveçli rakibini 3-0, ikinci turda Venezuellalı rakibini yine aynı skorla 3-0 yendi, üçüncü turda Rus’a 2-0 yenildi.

Umay’dan altın, Tolga’dan gümüş

İlk iki gün müsabakalarında 5 altın 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak toplam 9 madalya ile şampiyonaya damgasını vuran Türkiye, üçüncü gün de madalya sayısını artırdı. Ümit erkekler kumitede 52 kiloda Tolga Macar gümüş ve Bayanlar ümit kumite 47 kiloda Umay Tokcan altın madalya kazandı.
Bayanlar ümit kumitede 47 kiloda Umay Tokcan, ilk maçında Kazak rakibini 6-0, ikinci turda evsahibi Malezyalı’yı 3-0, Rus rakibini 7-3 ve Slovak rakibini de 7-0 yenerek finale kaldı. Umay, Mısırlı sporcu ile çıktığı final maçında 3-0’lık net bir sonuçla ülkemize bir altın madalya kazandırdı.
Erkekler Ümit kumitede 52 kiloda Tolga Macar, Brezilyalı rakibini 7-0, Avusturalyalı’yı 5-0, Bulgar’ı 4-0 ve İranlı rakibini de 9-1 yenerek finale kaldı. Finalde Mısırlı rakibine 2-1 kaybeden Tolga, dünya ikincisi oldu.
Genç bayan kumite +59 kiloda Nurcan Çiçek, İngiliz rakibini 2-1 yendi, Faslı’yı uzatmada 4-1 yendi. İtalyan’a 6-0 yenildi. Üçüncülük maçında önce ABD’liyi uzatmada yendi, sonra Danimarkalı rakibine 6-1 yenilerek, bronz madalyadan oldu.
Ümit 54 kiloda Aybüke Nur Punar, Polonyalı’yı 7-2 yendi, Slovak rakibine 7-0 yenilerek elendi.
Bayanlar Ümit katada Meryem Mazlum ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci turda Güney Afrikalı rakibini 4-1 yenen Meryem, daha sonra Bulgar’a 3-2 yenilerek elendi. 
Erkekler Ümit katada Alperen Fatih İniş. ilk turda Sırp rakibine 4-1 yenildi.
59 kiloda Hiranur Saruhan, ilk maçını uzatmada kaybederek elendi.
57 kiloda Abdülkadir Kara, Belçikalı rakibini 2-0 yendi, İngiliz’e 2-1 yenilerek elendi.
+76 kiloda Ziya Yaşar ilk karşılaşmasında Litvanyalı rakibine 7-1 yenilerek elendi.

Burak dünya ikincisi

7. Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaşaltı Karate Şampiyonası Malezya’nın Melaka kentinde sona erdi. Ümit erkek kumite +70 kiloda Burak Turan, finalde İranlı rakibine 1-0 yenilerek dünya ikincisi oldu. Genel klasmanda Türkiye 6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyayla Mısır’ın ardından dünya ikincisi oldu.
 Ümit erkek kumite +70 kiloda Burak Turan, finalde İranlı rakibine 1-0 yenilerek dünya ikincisi oldu. Burak ilk maçında Japon’u 2-0, ardından Danimarkalıyı 1-0 yendi. Üçüncü turda İngiliz rakibini hakem kararıyla yendi. Grup finalinde Rus rakibini de 1-0 yenerek finale çıkan Burak, finalde İranlı sporcuya 1-0 yenilerek dünya ikincisi oldu.
 Ümit Bayan Kata takımımız İspanya’ya 5-0  yenilerek elendi.
 Ümit Erkek Kata takımımız da İtalya ve Kuveyt’e 5-0 yenilerek elendi.
Ümit 63 kiloda Abdülsamet Küçükoğlu: Estonyalı’yı 1-0, Yunan’ı 9-1, Kazak’ı 6-0 yendi, Cezayirli’ye 10-1 yenildi.   Üçüncülük maçında da Arjantinli  rakibine  3-1 yenilerek elendi.
Ümit 70 kiloda Alparslan Yamanoğlu: İlk turu bay geçti, daha sonra Güney Afrikalı’yı 5-2 yendi, Kuveytli’yi 1-0 yendi, Fransız’ı uzatmada 2-1 yendi, üçüncülük maçında Cezayirli’ye 5-1 yenildi. Üçüncülük maçında da Tunuslu rakibine 2-0 yenilerek elendi
Ümit bayan kumitede artı 54 kiloda Vildan Güvercin, ilk maçında Hırvat rakibine 1-0 yenilerek elendi.
Malezya’dan 6 dünya şampiyonluğu ile dönen Türkiye kafilesi, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hiçbir devlet yetkilisi tarafından karşılanmadı.

 
 
“MİLLET BURADA DEVLET NEREDE?”
 


Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Esat Delihasan karşılamaya spor teşkilatından hiçbir yetkilinin katılmamasını “Millet burada, devlet nerede" sözleriyle eleştirdi.

Dünya Ümitler, Gençler ve 21 Yaşaltı Şampiyonası’nda altısı altın toplam 12 madalya kazanarak büyük başarı yakalayan milli İstanbul Atatürk Havalimanı’nda aileleri tarafından coşkulu bir törenle karşılandı.

Başkan Esat Delihasan, karşılamada spor teşkilatından hiç kimsenin bulunmamasına üzüldüklerini söyleyerek, “82 ülkenin katıldığı bir dünya şampiyonasında tam 11 final yaptık ve altı kez İstiklal Marşımızı çaldırdık. Hakemlerimiz katıldıkları kursları başarıyla bitirerek önemli bir eşiği aştı. Dünya Karate Federasyonu toplantılarında Türk heyeti olarak ağırlığımızı koyup istediğimiz kararları aldırdık. Ama tüm bunları yaparken yalnız kalmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Böyle bir başarı sonrası en azından bir tebrik telefonu almayı, bir yetkilinin bizi karşılamasını beklerdik” dedi.
Bir şampiyona böyle geçti… Türk karatesi Malezya’da üzerine düşeni yaptı: İstiklâl marşımızı defalarca dinletti, Ayyıldızlı bayrağımızı dalgalandırdı, Malezya’da Türk fırtınası estirdi.

 
 
BU MAKALEYİ PAYLAŞ
   
 

<< GERİ DÖN       ANA SAYFAYA DÖN

Yazarın Diğer Yazıları

 

 
 

  YAZARLAR

SPORCUNUN ÖLÜMÜ VE SPORCU LİSANSI
Prof. Dr. İbrahim  ÖZTEK
Seyit Akbalık,Görev Şehidi
K.Muzaffer ILICAK
Doping
Dr. Nuhi  HEKİMOĞLU
Ilıcak Üniversitesi
Serap  ÖZAKSOY
Muaythai Seçimleri ve Düşündürdükleri
Ercan  GÜRGÖZE
İyi ki varsınız
Nilgül ERTEKİN
Türkiye Veteranlar şampiyonası.
Ayhan  KISRURE
KGS, OGS, HGS… Hiçbiri çare olamadı… Çare bende… Nasıl mı?
Levent Çezik   
   
 

Beyazkuşak Mücadele Sporları Haber Sitesi Beyazkuşak'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Görüş ve önerileriniz için e-posta gönderebilirsiniz. Beyazkuşak Mücadele Sporları Haber sitesi, İhlas Haber Ajansı (İHA) Abonesidir

 


BEYAZ KUŞAK.com